DOPLŇUJÍCÍ LÉČEBNÉ METODY IV. (VODOLÉČBA)

S rostoucím zájmem o zdravý způsob života a přirozenou ochranu zdraví se lidé začali více zajímat o postupy, které doplňovaly a někdy nahrazovali běžný způsob léčení. Tyto metody mají nejrůznější postupy a základy, od aromaterapie přes homeopatii až po různá aktivní cvičení. Tyto metody se sice podstatně liší, ale jejich snahou je léčit člověka a hlavně posilovat obranyschopnost organismu. Především tedy jde o dosažení harmonie fyzických, mentálních, emocionálních a duchovních sil.

VODOLÉČBA (HYDROTERAPIE)

Mnoho léčebných metod používá vodoléčbu z nejrůznějších indikací. Zdraví se získává ve finské sauně, vířívkách, parních lázních, sprchách, moři (či mořské vodě), pitím léčivé vody, cvičením ve vodě při fyzoterapii (artritida, bolesti kloubů a svalů, obezita)....

POZOR!!! 

Jestliže trpíte vysokým krevním tlakem, vyhýbejte se vodoléčebným procesům, jejichž součástí je buď suché nebo vlhké horko. V prvních třech měsících těhotenství jsou také kontraindikovány sedací koupele nebo pobyt v páře.

V ČEM SPOČÍVÁ TAJEMSTVÍ VODOLÉČBY (HYDROTERAPIE)

Účinek hydroterapie je založen na zákonu akce a reakce. Pokud zahřejeme kůži, ať už horkou koupelí nebo obkladem, krev je okamžitě přiváděna k povrchu, a a pak se vrací k hlouběji uloženým krevním cévám. Podobně studená voda odvede krev z povrchu, ale způsobí druhotný pocit tepla, když se krev vrací do tkání a cév, ze kterých byla předtím chladem vytlačena. Tato myšlenka okamžité reakce, po které následuje druhotná a déle trvající reakce, je základním principem hydroterapie.

VYUŽIJTE VŠECH SKUPENSTVÍ VODY
 • Studená sníží horečku
  Studená voda posiluje organismus a obnovuje energii. Snižuje horečku a působí jako diuretikum (prostředek k odstranění přebytečné vody a toxinů z těla) a anestetikum (zmírňuje bolesti), pomáhá při zácpě, obnovuje ztracenou energii a omezují sklon k nachlazení (tzv. otužování).
 • Led na popáleniny
  Led a ledová voda zmírňují bolest při popáleninách, pomáhají zastavovat krvácení a snižují otoky při zraněních.
 • Teplá na vyplavení škodlivin
  Oproti tomu teplá voda má uvolňující účinky. Horké koupele vyvolávají pocit pocení, při kterém se vylučují z těla škodlivé látky. Také ve formě teplých obkladů může voda zmírňovat bolesti a zánětlivé projevy, avšak na zanícené rány a zranění je třeba použít vodu studenou. Horká voda totiž zvyšuje průtok krve, čímž by zhoršila zánět při poranění. Protože má teplá voda relaxující účinek, je vhodné sprchvat se těsně před spaním - voda vám způsobí ospalost a malátnost.
 • Střídavé horké a studené koupele (tzv. šlapačky) posilují krevní oběh,  prokrvení vnitřnich orgánů, relaxace svalů a odstraňují únavu.
 • Pára se také využívá ve vodoléčbě, protože otevírá póry, vyvolává intenzivní pocit pocení a uvolňuje hleny při kašli. Zvlhčený vzduch je vhodný pro ty, kteří trpí záněty vedlejších nosních dutin a alergiemi na látky rozptýlené ve vzduchu.
ZÁKLADNÍ VODOLÉČEBNÉ (HYDROTERAPEUTICKÉ) PROCEDŮRY

Horká koupel nohou při nachlazení

Tento jednoduchý lék se běžně využívá ke zlepšení celkové krevní cirkulace při nachlazení, rýmě, zánětu průdušek a zápalu plic. Spolu s koupelí rukou v horké vodě může tato metoda pomoci i při bolestech hlavy. Má výborné účinky i při léčení svalových křečí v pánvi.Tento způsob léčení ale neužíváme u pacientů s cévními onemocněními a u diabetiků.

Potřebujeme:
kbelík, prostěradlo či osušku, froté ručník, ledový obklad nebo zábaly s ledem, nádobu na horkou vodu (čajová konvice) a teploměr.

Jak správně postupovat

 • Posaďte pacienta na židli nebo ho nechte ležet v posteli. Zabalte ho do prostěradla či osušky.
 • Vodu o teplotě čtyřiceti stupňů Celsia nalijeme do kbelíku. Pokud nemůžeme teplotu vody změřit, namočíme do vody loket, protože voda nesmí být příliš horká.
 • Ponořte pacientovi nohy do horké vody. Na jeho hlavu a krk přiložte ledový obklad, obzvláště když chceme přinést úlevu od bolestí hlavy nebo zánětu dutin.
 • Čas od času přilévejte horkou vodu, ale dbejte na to, aby teplota nepřekročila 43 stupňů.
 • Po deseti až dvaceti minutách ukončete proceduru a nalijte pacientovi na nohy studenou vodu.
 • Následně uložte pacienta zpět do postele.

Inhalace párou vyřeší zánět dutin

Tato léčba je výborná při laryngitidě (zánětu hrtanu), zánětu dutin, bronchitidě, a dokonce i při zápalu plic. Při inhalaci páry se dostane horký vlhký vzduch k překrveným sliznicím a působí jako rozpouštědlo pro silné vrstvy hlenu. Hlen je rozředěn a může být mnohem snadněji posouván řasinkami, které lemují sliznici průdušek, a tak odstraňují zánětlivý sekret.

Potřebujeme:
Dá se použít buď sériově vyráběný inhalátor, nebo si můžeme vyrobit svůj vlastní inhalátor využitím čajové konvičky s vroucí vodou. Uděláme si kornout z tvrdého papíru tak, aby pára mohla stoupat z konvičky přímo k nosu a ústům. Optimální je, když si připravíme chomáček vaty s trochou stoprocentního přírodního eukalyptového nebo pininového oleje a vhodíme jej do vody. Vyvolává ústup otoku sliznice, a tak zesiluje účinek páry.

Jak správně postupovat

 • Zabalte pacienta do prostěradla nebo teplé osušky.
 • Pacient inhaluje páru deset až dvacet minut, a to třikrát denně.
 • Pokud je pacientovi příliš horko a potí se, léčbu lze zakončit vlažnou sprchou.

Ledové zábaly na otoky a kloubní záněty

Tyto zábaly se požívají jen místně, na oblasti kloubů a svalů. Pomáhají k úlevě od bolesti a jako prevence proti otokům. Ledový zábal zabraňuje většímu rozlití krve z prasklých cév. Ochlazení navíc omezí metabolismus v daném místě a krevní oběh má více času na to, aby přinesl vše, co je potřebné k vyléčení.

Ledový zábal je účinný při léčbě akutních kloubních zánětů, jako je například infekční zánět. Je to také nejlepší léčba při podvrtnutí, naražení nebo při poranění svalů.

Potřebujeme:
dva froté ručníky, kus látky o velikosti asi 30 x 30 cm, igelitový sáček a ledovou drť

Jak správně postupovat

 • Rozdrcený led položte na ručník a vytvořte balíček silný asi dva centimetry.
 • Na místo, které má být léčeno, rozprostřete látku.
 • Položte balíček s ledem na místo kryté látkou.
 • Obklad nechte přiložený asi půl hodiny.

Zapařovací (Priessnitzův) obklad na zánět v krku

Teplý obklad se od teplého zábalu podstatně odlišuje. Nedodává tělu teplo. Naopak, po aplikaci využívá chladné vlhkosti obkladu, a zvyšuje tak krevní oběh. Tím přivádí krev na místo, které je třeba léčit. Zvýšením teploty se k němu krví dostanou potřebné látky. Tento druh obkladu je výborný pro léčbu zánětu krku (zánět mandlí, angínu).

Potřebujeme:
pruh silnější bavlněné látky (asi deset centimetrů široký a dostatečně dlouhý) k zabalení krku dvakrát dokola, stejně široký a dlouhý kus flanelu, zavírací špendlík

Jak správně postupovat

 • Ponořte bavlněný pruh do studené vody a vyždímejte jej.
 • Povrch látky uhlaďte, pak pruh otočte dvakrát kolem krku.
 • Přiložte pruh igelitu a oviňte dvěma vrstvami suché látky.
 • Utáhněte obklad těsně, ale ne příliš, aby mohl pacient volně dýchat.
 • Obklad ponechejte pacientovi celou noc a sundejte až ráno.
 • Poté omyjte kůži krku chladnou vodou a dobře vytřete do sucha.

Zábal do mokrého prostěradla při chřipce či stresu

Tento druh zábalu je jedním z nejúčinnějších sedativ. Obzvláště efektivní je při léčbě stavů vzrušenosti (stresové situace). Zábal mokrým prostěradlem je v podstatě obklad celého těla s řadou účinků, které působí podle délky zábalu.

Při léčbě rozlišujeme tři stádia. V první fázi dochází ke snížení horečky, druhé stádium je neutrální a pomáhá při nespavosti. Ve třetí fázi dochází k samotnému léčení pocením. Je to užitečné léčení například dny, chronického zánětu ledvin, dětské bronchitidy či chřipky.

Potřebujeme:
postel nebo stůl na položení, dvě přikrývky, prostěradlo a ručník

Jak správně postupovat

 • Položte si dvě přikrývky na postel či stůl, nejprve dvojitou, potom jednoduchou.
 • Na svrchní přikrývku umístětee suché prostěradlo.
 • Další prostěradlo ponořte do studené vody a řádně ho vyždímejte.
 • Mokré prostěradlo umístěte na přiložené suché prostěradlo.
 • Pacienta položte a zabalte jeho tělo do prostěradla.
 • Potom přes něj přehoďte pokrývku.
 • Nechejte ho zabaleného hodinu a potom jej omyjte vlažnou vodou a osušte.

Horká a studená sprcha na povzbuzení organismu

Potřebujeme:
sprchu a osušku

Jak správně postupovat

 • Začněte s teplou sprchou a teplotu zvyšujte na únosnou mez.
 • Horkou sprchu rychle změňte na studenou a vydržte pod ní asi čtvrt až půl minuty.
 • Opakujte ještě jednou teplou a studenou po půl minutě.
 • Zakončete léčbu sprchou o normální tělesné teplotě.

Sedací koupel při bolestech podbřišku

Je jedním z nejstarších a nejhodnotnějších způsobů léčení vodou. Při její aplikaci se studenou či horkou vodou jsou reflexně ovlivněny prostata, tlusté střevo, konečník, děloha i vaječníky. Ve střediscích hydroterapie se používají speciálně tvarované vany. Normální vana se nedoporučuje, protože pacient musí mít nohy z vody venku. Výborná je dětská vanička.

Sedací koupel přináší úlevu při křečích dělohy, hemeroidech, zánětlivých chorobách v pánvi. Chladná koupel vyvolává kontrakci cév zásobujících dělohu, vaječníky, prostatu, tlusté střevo a močový měchýř. Horká koupel ulevuje od bolestí a zvyšuje prokrvení. Vlažná koupel napomáhá uvolnění.

Potřebujeme:
dětskou vaničku a ručník

Jak správně postupovat

 • Umístěte vaničku tak, aby mohl pacient ve vaničce sedět a nohy a tělo nechal venku.
 • Potom naplňte vaničku vodou.
 • Koupel trvá dvacet minut.
ZKOUMÁNÍ LÉČEBNÝCH ÚČINKŮ VODY V MINULOSTI

Již Řekové a Římané věřili, že voda vodoléčba přináší zdraví. Vodu využívali takoví lékaři jako: Hippokrates (prosazoval pití vody při horečce a věřil, že koupele pomáhají zdolat choroby), řecky lékař Galén (byl přesvědčen, že horké i studené koupele mají příznivé účinky).
V osmnáctém století němečtí, angličtí a italští kněží znovu oživili terapeutické užití vody. V roce 1797 napsal skotský lékař James Currie knihu zvanou Lékařské zprávy o účincích vody, teplé i studené při horečkách a horečnatých onemocněních. Na začátku devatenáctého století slezský farmář Vincent Priessnitz objevil vodoléčbu, používal postupy jako koupele, sprchy, ponořování a jednoduché nebo dvojité obklady. Později v devatenáctém století adaptoval Sebastian Kneipp Priessnitzovy postupy dle vlastních teorií hydroterapie.

Tradiční Turecká lázeň

Návštěva tradiční turecké lázně se v minulosti doporučovala jako ideální způsob, jak zbavit tělo všech odpoadních látek a dokonale je pročistit. Návštěvník zabalený do velké osušky začíná v chladné místnosti (frigidarium), pak přejde do teplé (tepidarium), kde se teplota pohybuje mezi 37,4 až 44 stupni Celsia. Zde zůstává tak dlouho, dokud se nezačne poti, potom se odebere do caldaria, kde je teplota ještě vyšší, až 65 stupňů Celsia. Když se vydrží potit asi 30 minut, vypotí 1 až 2 litry potu. Poté se ponoří do chladné vody, nebo pokud je opatrnější, dá si nejdříve vlahou a pak studenou sprchu.

POUŽITÁ LITERATURA A ZDROJE: