TĚHOTENSTVÍ

Těhotenství začíná oplodněním vajíčka spermií. Jestliže partneři nebrání otěhotnění (viz. antikoncepce), má každá zdravá žena 25% naději otěhotnět během jednoho měsíce. Vynechání menstruace bývá první známkou možného těhotenství, vedle toho se objevují i další příznaky jako nevolnost, napětí v prsou, změny chuti, pocit kovové příchuti v ústech, častější nucení na močení, emocionální výkyvy aj. Pro potvrzení se můžete obrátit na ženského lékaře nebo si test udělat sama. princip spočívá v důkazu přítomnosti těhotenského hormonu "choriového gonadotropinu" v moči. Test bývá pozitivní již za tři týdny po vynechání menstruace. Jakmile je těhotenství potvrzeno, můžete si vypočítat kdy se dítě narodí. Potřebuje k tomu 280 dní neboli 40 týdnů. Začátek vývoje plodu je velmi složitý pochod, je nutné každé těhotenství sledovat, aby nedošlo k nějakému nepříznivému zvratu, protože asi 20 procent všech početí končí, obvykle v prvních 13 týdnech, potratem. Většinu těchto potratů vyvolávají náhodné vývojové poruchy, které se již při dalším těhotenství neopakují, takže se narodí zdravé dítě.

obr. Vývoj vajíčka (kliknutím zvětšíte obrázek)

POZOR!!!

Jestliže kouříte, přestaňte ještě před otěhotněním. Vliv kouření na vyvíjející se plod je negativní. Kouřové zplodiny mohou zpomalit vývoj plodu a snížit jeho definitivní váhu. Důsledky se mohou objevit dokonce až v dospělosti, například ve vývoji srdečních poruch.

TĚHOTENSKÁ OBDOBÍ (TRIMESTR)

Lékaři rozdělují těhotenství na období po 13 týdnech, takzvané trimestry.

První trimestr

Do šesti týdnů po oplodnění vyroste děloha do velikosti malé hrušky a embryo má již hlavičku, trup a končetiny, základ páteře a mozku.Zvýšené energetické nároky organismu vynakládané na vývoj plodu, mohou u matky vyvolat zvýšenou únavu, nevolnosti a slabosti. Tento stav se může zhoršovat nedostatečnou výživou, zvýšením tělesným zatížením i nedostatkem spánku. Během osmi týdnů se zvětší prsy a ztěžknou, trpět budou vaše dásně a zuby, takže je nutné pečlivě dodržovat zubní hygienu.Od začátku těhotenství musíte pro zajištění správného vývoje plodu dbát na dokonalou výživu a zbytečně jej nevystavovat možným rizikům, jako je kouření, užívání neprověřených nebo ne nezbytně nutných léků a pití alkoholu. V prvních týdnech mohou některé zdánlivě nevinné léky ohrozit vývoj plodu těžkými deformacemi.

Druhy trimestr

Ve 12. a 13. týdnu se začne rozšiřovat pas. Většina žen se již cítí lépe, ranní nevolnosti i zvýšená únava zmizí, ale objeví se nové problémy. Již v 16. týdnu je dítě v podstatě vyvinuté a od této doby převážně roste! Z původní velikosti 7,5 cm na začátku prvního trimestru dosáhne zárodek 50 cm na konci těhotenství. Obvod pasu se bude dále zvyšovat, budete muset také hlouběji dýchat i vydávat více energie na zásobení rostoucího plodu. I práce všeho srdce se zvýší o 50 procent a budete se více potit. Bude také více močit - nejen za dítě, ale i proto, že vám bude plod tlačit na močový měchýř. Asi budete muset také častěji jíst, ale dávejte přednost menším a častějším porcím, protože váš žaludek bude dráždit zvětšující se děloha. Od 18. týdne budete cítit pohyby plodu, zvláště v klidu. Zvýší se celková výměna látek, tím i pocení a tvorba moči. Může se také stát, že vás bude dítě budit ze spaní. Noste volný oděv. zkušební kontrakce se mohou objevit již na konci druhého trimestru. V této době je také dobře slyšet srdeční ozva plodu.

Třetí trimestr

Břicho se bude nadále zvětšovat, budete se muset naučit správně sedět i odpočívat, abyste zmírnila možné bolesti v zádech. Vaše potrava by měla obsahovat všechny základní součásti i nutné doplňky a stopové prvky (přehled správné výživy). K vyrovnanému způsobu života patří i dostatek spánku. Ve 32. týdnu je většinou dítě již v poloze hlavičkou dolů a zůstává v ní až do porodu. Pokud máte první dítě, vstupuje hlavička do pánve asi ve 36. týdnu. Trochu to zlepší problémy s dušností a trávením.

obr. Názorné zobrazení trimestrů (kliknutím zvětšíte obrázek)

VÁHOVÉ PŘÍRŮSTKY A CVIČENÍ BĚHEM TĚHOTENSTVÍ

Zvýšení váhy během těhotenství kolísá, ale v průměru je to okolo 11 kg, ale ani větší odchylky nejsou ničím nenormálním. NIžší přírůstky jsou samozřejmě menší na začátku těhotenství naopak nejvyšší jsou mezi 24. a 32. týdnem, kdy dochází k největšímu růstu plodu. Příjem energie během těhotenství by se měl zvýšit asi o 400 kcal denně (to je například 100g balení slaných tyčinek, nebo dva jogurty). Jestliže vaše váha stoupá rychleji, než by měla, doporučuje se spíše než omezování jídla více pohybu.

Jestliže jste před otěhotněním pravidelně cvičila, pokračujte klidně dále.Videa - Cvičení pro těhotné. Ženy s vyvinutým a pevným svalstvem snáze rodí a rychleji se po porodu zotavují. Nicméně některé cviky nejsou pro toto období vhodné - například sporty s náhlým velkým výdejem energie, zvedání zátěže!!! Naopak ideální je - aerobní cvičení v přiměřené intenzitě, jako je rychlá chůze, plavání, jízda na kole (v pozdním stádiu těhotenství se doporučuje jóga, ovšem jen pro ty, kteří ji dobře znají z dřívějška). Nejlépe je přihlásit se do cvičení pro těhotné, kde získáte i návod jak spolupracovat při porodu.

BĚŽNÉ PORUCHY A OBTÍŽE BĚHEM TĚHOTENSTVÍ

Najdete ZDE.

ZNÁMKY POČÍNAJÍCÍHO PORODU

Porod začíná mezi 39. a 41. týdnem těhotenství. Jednou z prvních známek je počínající odtok plodové vody za tupých bolestí v zádech. Existují tři porodní období. První, kdy se rozvíjí děložní krček, druhé, kdy plod sestupuje porodním kanálem, a poslední je porod placenty.

POUŽITÁ LITERATURA A DALŠÍ INFORMACE