DOPLŇUJÍCÍ LÉČEBNÉ METODY III. (MASÁŽ)

S rostoucím zájmem o zdravý způsob života a přirozenou ochranu zdraví se lidé začali více zajímat o postupy, které doplňovaly a někdy nahrazovali běžný způsob léčení. Tyto metody mají nejrůznější postupy a základy, od aromaterapie přes homeopatii až po různá aktivní cvičení.Tyto metody se sice podstatně liší, ale jejich snahou je léčit člověka a hlavně posilovat obranyschopnost organismu. Především tedy jde o dosažení harmonie fyzických, mentálních, emocionálních a duchovních sil.

MASÁŽ

Je jedna z nejstarších manuálních léčebných metod, ze které se vyvinuly i další podobné postupy (např.reflexologie). Vznikla asi tak, že si nemocný nebo jinak postižený třel bolestivou oblast. Jde o metodu, která vyvolává příjemné pocity, hodí se pro každý věk a lze ji dobře přizpůsobit individuálním potřebám. Dnes se používá jak pro již zmíněnou relaxaci tak jako doplňková a podpůrná léčba.

CO PŘINÁŠÍ MASÁŽ?

Správně provedená masáž jakéhokoliv druhu přináší řadu pozitivních emocionálních zážitků, tak i ověřitelných kladných efektů (snižuje svalové napětí, uvolní vazy, zlepší krevní oběh a mízní zásobení svalů a kůže, odstraní odpadní a toxické látky z těla, snižuje stres, stimuluje si uvědomování zvýšení svalového napětí aj.). Masáž je velmi užitečná i v těhotenství, kdy pomáhá odstanit bolesti v kříži, hlavy i jiné tělesné obtíže spojené se zvýšením váhy a změnou držení těla. Ve stáží pomáhá při snížené svalové síle, uvolnění kloubů aj.

ZKUSTE SAMI - RELAXAČNÍ MASÁŽ SVALŮ VAZŮ A KRKU PŘI BOLESTECH HLAVY (15 MIN.)

 • Umyjte si ruce, řádně je vysušte a třete je o sebe, aby se zahřály
 • Položte se a zavřete oči
 • Bříšky prstů a dlaněni nasírujte delšími tahy při jemném tlaku čelo od jeho středu směrem dozadu a ven. Levou ruku použijte na levou stranu, stejně tak pravou. Podobně si masírujte i tváře směrem od středu k čelistnímu úhlu.
 • Malými kruhovými pohyby si masírujte spánky a oblast okolo uší. Masírujte i vlasovou část hlavy ve větších kruzích od vrcholu hlavy směrem dolů.
 • Odpočívejte alespoň 10 minut a pak pomalu vstaňtě.
KDY JE MASÁŽ NEVHODNÁ?

Zde je seznam nemocí, kdy by mohla být masáž problematická:

 • rakovina
 • psychycké poruchy
 • epilepsie
 • AIDS
 • akutní vyhřeznutí ploténky nebo úraz
 • kožní záněty, infekce, čerstvé jizvy
 • horečka
 • křečové žíly, zvláště zanícené
 • nediagnistikováné otoky nebo nádory
TECHNIKY MASÍROVÁNÍ

Techniky masírování    Techniky masírování   

Techniky masírování    Techniky masírování

MASÁŽ ANO ČI NE?

Co od masáží čekáte
Ujasněte si nejprve, proč chcete jít na masáže: chcete to jen zkusit, doporučil vám to někdo jako úžasnou relaxaci, anebo se s jejich pomocí chcete zbavit konkrétních zdravotních potíží? Počítejte s tím, že chcete-li masážemi ovlivnit svůj zdravotní stav, půjde o dlouhodobou záležitost.

Nejprve vyšetření
V každém případě byste se před masážemi nejprve měli nechat vyšetřit, protože ač to tak mnoho lidí nevnímá, nevhodně zvolené nebo provedené masáže mohou ovlivnit zdravotní stav i negativně. Například pro lidi trpící infekcemi, a to i třeba skrytě probíhajícími záněty, se masáže nehodí.

Nespoléhejte jen na masáže
Byla by chyba čekat, že se vaše zdraví zlepší jen díky masážím, a navíc vzápětí. V případě zdravotních potíží by měly masáže jen doplňovat celkovou léčbu. A pokud vás třeba trápí bolesti zad, měli byste svému tělu pomoci i jinak - například pravidelným cvičením, nákupem vhodné matrace a správným držením těla přes den.

Fyzioterapeut, nebo masér?
Je rozdíl, zda se vydáte k masérovi, nebo k fyzioterapeutovi. Ten druhý má zároveň i medicínské vzdělání, a proto byste mu rozhodně měli dát přednost, pokud vás trápí nějaké zdravotní problémy a nechcete si prostřednictvím masáží jen odpočinout.
Fyzioterapeut stanoví diagnózu a léčbu, masáže se pak stávají až doplňkovou terapií.

Vyberte si dobře
U masáží více než u mnoha jiných terapií záleží na tom, aby vám vyhovoval zvolený terapeut, protože s ním budete trávit relativně dlouhou dobu, navíc obnažení. Sehnat kontakt nebývá těžké, ale vyplatí se získat nějaké reference nejlépe od známých, kteří už služeb dotyčného využili. Ptejte se také svého lékaře, měl by vám říci, kterým klientům kdo dokázal pomoci.

ZÁVĚREČNÝ PŘEHLED VŠECH MASÁŽÍ

Thajská masáž
Zvyšuje pohyblivost těla, posiluje nervový systém, je prevencí před nemocemi, působí proti bolesti svalů a kloubů. Spojuje harmonii těla i ducha, nabízí člověku relaxaci a doplnění energie. Provádí se přes oblečení na měkké podložce.
Doba trvání: cca 90 minut
Cena: 400 až 1500 korun za hodinu

Lávové kameny (Hot stones)
Kameny nahřáté ve vodní lázni patří k masážím, u nichž si nejvíce odpočinete. Kameny se přikládají přímo na tělo a poté se jimi masíruje. Uvolňují ztuhlé svaly, působí antistresově, proti nespavosti, podporují detoxikaci organismu a zároveň dodávají energii.
Doba trvání: 20-60 minut
Cena: 250 až 800 korun za hodinu  

Lymfodrenáž
Díky stimulaci lymfatického systému, ovlivňujícího funkci ledvin a jater, se zvyšuje obranyschopnost, snižují se otoky. Lymfodrenáž je využívána také k odstranění celulitidy nebo při léčbě revmatismu. Začíná vždy odblokováním centrálních míst lymfatického systému s následnou speciální masáží.
Doba trvání: 60 minut
Cena: od 350 korun za hodinu

Havajská masáž LOMI-LOMI
Výjimečná terapie LOMI-LOMI, havajsky předloktí, je specifická střídáním dlouhých rytmických tahů a silnějších tlaků prsty, dlaněmi a právě předloktími. Stimuluje krevní oběh a lymfatický systém, detoxikuje a odstraňuje bolest, únavu a napětí.
Doba trvání: do 90 minut
Cena: od 350 do 700 korun za hodinu  

Ajurvédská masáž
Účinné oleje jsou vstřebávány pokožkou i dýcháním, působí na konkrétní obtíže. Masáž napomáhá pročištění těla, zlepšuje krevní oběh, stav pokožky a pohyblivost, posiluje zrak a svalstvo, působí proti depresi, brání předčasnému stárnutí. Provádí se vleže po celém těle včetně hlavy a obličeje. Bývá synchronní - prováděná dvěma maséry. Poskytují ji salony a maséři specializující se na orientální medicínu.
Doba trvání: 60 minut
Cena: dvouručně do 1400 korun, čtyřručně do 2000 korun  

Shia-tsu
Tato japonská technika spojuje principy akupunktury, akupresury amasáží v kombinaci s relaxační hudbou a aromaterapií. Užitečná je zvláště při bolestech hlavy způsobených staženými svaly a jiných bolestech, u poruch spánku, depresí. Masáž probíhá na velké podložce na zemi v pohodlném oblečení bez použití olejů.
Doba trvání: 60 minut
Cena: od 400 do 1000 korun za hodinu  

Baňkování
Působí mnohem hlouběji než klasická masáž. Existuje několik způsobů použití, využívá se také masírování baňkou pomocí masážního oleje. Po aplikaci baněk mohou zůstat podlitiny, které brzy zcela zmizí. Působí místně pro uvolnění a proti bolesti a všeobecně k pročistění a zlepšení oběhu krve.
Doba trvání: cca 20 minut
Cena: od 250 korun  

Medová masáž
Díky detoxikačním účinkům medu a specifickým masérským hmatům dochází k odstraňování usazenin a jedů z tělesných tkání. Masáž oživuje a detoxikuje organismus, je vhodná při alergiích (kromě alergie na med), bolestech hlavy, revmatických onemocněních, pro prevenci a léčení počátečních stadií celulitidy, při problémech s pletí.
Doba trvání: cca 60 minut
Cena: od 300 korun za hodinu

Reflexní masáž
Provádí se na chodidle a nártu nohou, popřípadě také na rukách. Při reflexní masáži se neužívají masážní prostředky a je potřebná naprostá uvolněnost. Pomáhá předcházet akutním projevům nemoci, tělo je vyrovnanější, působí proti bolesti. Je vhodná pro každého a provádí ji zkušený terapeut nebo školený masér, který díky ní rozpozná příčiny zdravotních problémů. Její nabídka je rozšířená, bývá spojována s masáží zad a šíje.
Doba trvání: 30 minut
Cena: od 250 korun

Aromaterapeutická masáž
Silice pronikají do organismu a napomáhají odstraňovat obtíže, příznivě ovlivňují krevní oběh, nervový systém a trávení, harmonizují psychiku a tělesné funkce. Masáž je vhodná při únavě a přepracování.
Doba trvání: cca 90 minut
Cena: od 400 korun za hodinu 

 

(převzato z: http://zdravi.idnes.cz/velky-prehled-masaznich-technik-dai-/alt_medicina.asp?c=A060926_164642_alt_medicina_ad)

POUŽITÁ LITERATURA A DALŠÍ ZDROJE: