wz

 

V čem je Česko nejlepší - pamětihodnosti             V čem je Česko nejlepší - věda          V čem je Česko nejlepší - průmysl          V čem je Česko nejlepší - příroda          V čem je Česko nejlepší - kultura          V čem je Česko nejlepší - sport

 

Dvacet českých NEJ v neoficiální kategorii "sport".

Roman Šebrle se zlatou medailí

Roman Šebrle, atlet. Olympijský vítěz 2004 a světový rekordman v desetiboji. První, kdo podle nynějších vícebojařských tabulek překonal hranici 9000 bodů v desetiboji.

Kateřina Neumannová se zlatou medailí

Kateřina Neumannová, olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích. Mezi světovou špičku se dokázala vrátit i po mateřské pauze. Na 30 km volně získala jediné české zlato na ZOH v Turíně. Celkem má 6 olympijských medailí.

Jaromír Jágr

Jaromír Jágr, celosvětově řazen mezi nejlepší současné hokejisty. Útočník New Yorku Rangers patří mezi nemnoho vyvolených, kteří vyhráli mistrovství světa, Stanley Cup i olympijské hry. Sedmkrát vyhrál anketu Zlatá hokejka.

Stříbrní hokejisté na MS 2006

Český hokej. Čeští hokejisté patří mezi světovou elitu, od roku 1992 vyhráli pět světových titulů a v roce 1998 pod vedením kouče Ivana Hlinky senzačně i olympiádu. Tuzemští hráči se pravidelně prosazují i v zámořské NHL

Český akrobat Aleš Valenta

Aleš Valenta, akrobatický lyžař. Olympijský vítěz ve skocích. Jako první člověk na světě skočil trojité salto s pěti vruty.

Emil Zátopek

Emil Zátopek (1922-2000), atlet, čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu. Byl prvním člověkem na světě, který uběhl 10 km pod 29 minut a 20 km pod jednu hodinu. Celkem vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích.

Brankář Čech při tréninku na poslední přípravný zápas

Petr Čech, fotbalový brankář. Řazen mezi nejlepší gólmany světa. V současnosti chytá za anglickou Chelsea a českou fotbalovou reprezentaci. Podílel se na postupu Česka do semifinále ME 2004.

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd, fotbalový záložník Juventusu Turín. Držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy 2003. Na mistrovství Evropy s českým týmem stříbrný (1996) a bronzový (2004). Reprezentační kariéru ukončil s bilancí 90 utkání a 18 gólů.

Milan Baroš

Milan Baroš, fotbalista, v současnosti hraje za anglický klub Aston Villa. Nejlepší střelec mistrovství Evropy 2004. Pomohl týmu do semifinále soutěže, kde ale Česko prohrálo s Řeckem.

Jan Železný

Jan Železný, oštěpař. Trojnásobný olympijský vítěz, držitel tří titulů mistra světa a stále platného světového rekordu 98,48 m. Člen komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru.

Martin Doktor

Martin Doktor, rychlostní kanoista. Dvojnásobný olympijský vítěz, dvakrát vyhrál mistrovství světa a mistrovství Evropy. Dohromady osmkrát zvítězil v konečném hodnocení Světového poháru.

Štěpánka Hilgertová - detail

Štěpánka Hilgertová, vodní slalomářka. Dvojnásobná vítězka olympijských her a držitelka dvou titulů mistryně světa.

Věra Čáslavská

Věra Čáslavská, sportovní gymnastka. Sedminásobná olympijská vítězka a čtyřnásobná mistryně světa. Po roce 1968 musela z politických důvodů do ústraní. V letech 1990 až 1996 byla v čele ČOV.

Dominik Hašek

Dominik Hašek, hokejový brankář. Patří mezi nejslavnější gólmany hokejové historie. Má titul olympijského vítěze (1998), s Detroitem vyhrál NHL (2002) a v letech 1997 a 1998 se stal nejlepším hráčem zámořské soutěže.

František Plánička

František Plánička (1904-1996), jeden z nejlepších českých i světových fotbalových brankářů. V reprezentaci odchytal 73 utkání, kapitán stříbrného týmu z MS 1934 v Itálii. Nikdy neopustil dres pražské Slavie.

Josef Bican

Josef Bican (1913-2001), fotbalista. Vynikající česko-rakouský útočník začínal ve Vídni, pak přestoupil do Slavie Praha. Vstřelil celkem 644 ligových gólů, byl zařazen mezi tři nejlepší střelce 20. století.

Tomáš Dvořák

Tomáš Dvořák, atlet. Trojnásobný mistr světa v desetiboji, bronzový olympijský medailista. V roce 1999 se stal světovým rekordmanem, překonal jej Roman Šebrle.

Jarmila Kratochvílová

Jarmila Kratochvílová, atletka. Famózní běžkyně, dvojnásobná mistryně světa, mistryně Evropy a stříbrná z olympiády. Její světový rekord na 800 m (1:53.28 min.) nebyl dodnes překonán.

kolová

Jan a Jindřich Pospíšilové, kolová. Fenomenální dvojce, která mezi lety 1965 až 1988 získala celkem dvacet titulů mistrů světa. Na sklonku kariéry dokázali porážet o generaci mladší soupeře.

Ivan Lendl

Ivan Lendl, tenista. Jednička žebříčku ATP po rekordních 157 týdnů. Kromě Wimbledonu vyhrál všechny grandslamové turnaje, s týmem Československa triumfoval v Davis Cupu.