wz

 

V čem je Česko nejlepší - pamětihodnosti             V čem je Česko nejlepší - věda          V čem je Česko nejlepší - průmysl          V čem je Česko nejlepší - příroda          V čem je Česko nejlepší - kultura          V čem je Česko nejlepší - sport

 

Dvacet českých NEJ v kategorii "průmysl a obchod".

Hokejové puky

Výroba puků, firma Gufex je špičkovým výrobcem hokejových puků. Pro olympijské hry v Turíně 2006  a pro mistrovství světa v hokeji 2006 v Lotyšsku se stala výhradním dodatelem.

Lázeňské oplatky

Lázeňské oplatky, světoznámá vaflová pochutina s více jak 150letou tradicí, vyráběná za použití minerálních vod podle neměnných receptur

CZ-75

Zbrojní průmysl. Již prvorepublikové Československo patřilo k největším exportérům zbraní. Například pistole CZ-75 (na obrázku) či samopal vz.61 (Škorpion) jsou ve světě nejznámější české střelné zbraně.

Jablonecká bižuterie

Jablonex, vůdčí vývozce módní bižuterie, bižuterních komponentů, vánočních ozdob a dárkových předmětů. Čerpá jak ze své více než padesátileté tradice, tak i z jedinečné sklářské a bižuterní historie severočeského regionu.

Šifrování textových zpráv SMS 007

Šifrování textových zpráv SMS 007, programy pro bezpečné šifrování textových zpráv, které se dají nahrát do většiny mobilních telefonů. Podle autorů není možné kód třetí stranou rozluštit, takže korespondenci nemohou číst ani mobilní operátoři, ani tajné služby.

Remoska

Remoska, tradiční česká pečící trouba, získala velký ohlas nejen v Británii, kde se stala hitem ("The Remoska Pan") a je považována za "nejlépe střežené české tajemství".

Jáchymovský tolar

Jáchymov se může vedle prvních lázní s radioaktivní vodou na světě pochlubit i svými mincemi - název amerického dolaru pochází z jáchymovského tolaru.

Petrof

Petrof, Hradec Králové, největší evropský výrobce pianin a klavírů, rodinný podnik s téměř 150letou tradicí.

Tatra Kopřivnice

Tatra Kopřivnice, významná česká automobilka, založena v roce 1850. Vyrobila první osobní automobil ve střední Evropě (Präsident), později orientovaná spíše na nákladní automobily. Dodnes využívá originální koncepce podvozku s centrální rourou a kyvnými nápravami, ve světě známý jako Tatra-concept.

Plastická trhavina Semtex

Semtex, plastická trhavina vyráběná firmou Explosia v Pardubicích-Semtíně

Baťa

Firma Baťa a Baťův Zlín, světově proslulé obuvnické impérium podnikavé ševcovské rodiny vtisklo jedinečný funkcionalistický charakter moravskému městu.

radiolokátory Věra a Tamara

Radary Věra a Tamara, pasivní sledovací systém, který dokáže odhalit i neviditelné letouny americké armády, výrobek pardubické společnosti ERA.

Australané neumějí pít.

Tradice českého pivovarnictví, výtečné pivo Pilsner Urquell, Budweiser Budvar, Gambrinus, Starobrno a další.

škoda

Automobilka Škoda, slavná značka s více než 100 lety historie, vozy Škoda jsou dnes jedny z mála evropských automobilů s rostoucími prodeji.

české sklo a křišťál

České sklo a křišťál, známý vývozní artikl, čeští umělci se prosazují na mnoha světových výstavách (např. EXPO 2005 Japonsko).

Becherovka

Becherovka, bylinný likér Jana Bechera. Na trh uvedena v roce 1807. Její recept je střežen stejně pečlivě jako recept na Coca Colu.

ruční papírna Velké Losiny

Ruční papírna Velké Losiny, unikát v rámci Evropy. Založena na panství moravského rodu pánů ze Žerotína na sklonku 16. století, patří tak mezi nejstarší ruční papírny v Evropě. Národní kulturní památka.

Olomoucké syrečky

Olomoucké tvarůžky, vyrábí se jen v ČR a pro svou jedinečnou chuť jsou vyhledávanou pochoutkou i mezi turisty.

Dačická kostka cukru

Dačická kostka cukru, dnes po celém světě běžně používaná podoba cukru má svůj původ v dačickém cukrovaru, který ji začal vyrábět v polovině 19. století.

česká ultralehká letadla

Ultralehká letadla, Česko patří ke světovým špičkám ve výrobě těchto strojů a je třetím největším výrobcem v Evropě (např. TL Ultralight, Fantasy Air, Atec, Czech Aircraft Works)