wz

 

V čem je Česko nejlepší - pamětihodnosti             V čem je Česko nejlepší - věda          V čem je Česko nejlepší - průmysl          V čem je Česko nejlepší - příroda          V čem je Česko nejlepší - kultura          V čem je Česko nejlepší - sport

 

Dvacet českých NEJ v kategorii "kultura".

Škoda lásky

Polka Škoda lásky, ve světě zřejmě nejznámější česká píseň.

Leoš Janáček

Leoš Janáček (1854-1928), světově uznávaný skladatel klasické hudby

sv. Anežka česká

Sv. Anežka česká (1211-1282), nejslavnější česká světice, dcera krále Přemysla Otakara I., přítelkyně sv. Kláry, zakladatelka kláštera. Již od 14. století bylo usilováno o její kanonizaci, svatořečena však byla až roku 1989.

Antonín Dvořák

Antonín Dvořák (1841-1904), nejslavnější český hudební skladatel, jeho 9. symfonie e moll "Z Nového světa" je jednou z nejhranějších symfonií celého světa.

František Kupka, obraz Amorfa

František Kupka (1871-1957), celosvětově významný český malíř a grafik, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního umění vycházejícího z kubismu - orfismu.

Laterna Magika

Laterna Magika, vysoce úspěšný experiment uplatnění filmových postupů v divadle.

Magdalena Kožená

Magdalena Kožená, pěvkyně, v roce 2003 se stala Rytířem řádu umění a literatury Francouzské republiky.

Ema Destinová

Ema Destinová (1878-1930), nejlepší česká operní pěvkyně všech dob.

Alfons Mucha

Alfons Mucha (1860-1939), malíř a výtvarník, představitel secese, proslavený nejvíce plakáty k divadelním hrám.

Bohuslav Martinů

Bohuslav Martinů (1890-1959), hudební skladatel, jeden z nejvšestrannějších skladatelů 20. století, ale také jeden z nejvíce svobodomyslných tvůrčích talentů.

Jan Amos Komenský

Jan Ámos Komenský (1592-1670), pedagog ("Učitel národů"), spisovatel, filosof, teolog a poslední biskup staré Jednoty bratrské.

Čapek

Karel Čapek (1890-1938), významný spisovatel, novinář, dramatik a filosof. Mimo jiné tvůrce novotvaru "robot".

Osudy dobrého vojáka Švejka

"Osudy dobrého vojáka Švejka" od Jaroslava Haška (1883-1923), jedno z nejznámějších satirických děl světové literatury.

Franz Kafka

Franz Kafka (1883-1924), celosvětově známý pražský německy píšící spisovatel židovského původu, jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století.

Jízda králů, Vlčnov

Jízda králů (Slovácký folklor), unikátní lidová tradice, která nemá ve světě obdoby, každoročně navštíví obec Vlčnov a region Slovácka tisíce lidí ze zahraničí.

Jan Kaplický

Jan Kaplický (*1937), architekt, jeho novinářské centrum na londýnském kriketovém stadionu Lords a obchodní dům Selfridges v Birminghamu byly zařazeny deníkem The Independent mezi nejvýznamnější moderní stavby světa.

Miloš Forman

Miloš Forman (*1932), významný český, americký i světově proslulý režisér. V 60. letech představitel tzv. Nové vlny. Proslavil se filmy jako "Přelet nad kukaččím hnízdem" nebo "Amadeus", za něž dostal několik oskarů.

kubismus

Český architektonický kubismus, ryze český architektonický styl, ve kterém bylo postaveno několik staveb, dodnes přitahuje zájem zahraničních odborníků i turistů.

Voskovec a Werich

Osvobozené divadlo, avantgardní divadelní scéna založená roku 1926 a fungující až do roku 1948. Nejznámějšími představiteli byl Jan Werich a Jiří Voskovec spolu s hudebním skladatelem Jaroslavem Ježkem.

Jaroslav Seifert

Jaroslav Seifert (1901-1986), básník, spisovatel, novinář a překladatel. Spoluzakladatel poetismu a nositel Nobelovy ceny za literaturu (1984).