Česká krajská Nej

Podsekce této stránky

Zpět na začátek Územně správní dělení v ČR

První zárodky územně správního členění – Hradská soustava – se objevily na území Česka v 11.-12. století, jako střediska správy na knížecích (královských) hradech – proto hradská. Na hradech sídlili správci, kteří byli pověřeni správou daní a zabezpečení obrany.

Nejkontroverznější správní dělení – V roce 1960 vznikla nová soustava se 7 kraji a Prahou jako samostatným krajem a 75 okresy, která většinou necitlivě zpřetrhala dosavadní přirozené vazby v území a byla příčinou řady problémů trvajících dodnes.

Nejmladší správní členění – ani události po roce 1989 nezaznamenaly změnu v dosavadním územním dělení, byly sice zrušeny krajské národní výbory a celá 90. léta byla věnována diskusím, jak dělit nově vzniklou Českou republiku, ale řešení přinesl až nový zákon, který byl přijat v roce 1997 a vstoupil v platnost v lednu 2000. Vzniklo 14 nových krajů, které jsou prozatím rozděleny do 76 okresů (nejmladší okres Jeseník vznikl v roce 1996). Okresy administrativně ukončily svoji činnost v roce 2002. Jsou to tedy první samosprávné kraje v našich dějinách. Původní pojmenování krajů podle jejich krajských měst se změnilo v Jihlavském kraji (na kraj Vysočina), Budějovickém kraji (Jihočeský kraj), Brněnském (Jihomoravský kraj) a Ostravském kraji (Moravskoslezský kraj). Před vstupem do EU se ukázala nová soustava krajů jako nevyhovující pro regionální politiku EU a vznikly jednotky zvané NUTS 2. Je jich 8 a vznikly většinou spojením dvou až tří krajů, pouze Praha, Moravskoslezský a Středočeský kraj tvoří samostatnou NUTS 2.

Zpět na začátek Základní informace a nej o krajích v ČR

První kraje – České království se skládalo z jednotlivých zemí (Čechy, Morava, Slezsko, Horní a Dolní Lužice a přechodně také Dolní Rakousko, Korutany, Kraňsko aj.). České země dosáhly svého největšího územního rozsahu v období vlády Přemyslovců a Lucemburků (13.-15. století). Zde také spadá vznik prvních krajů. Počet a podoba krajů se v průběhu staletí měnily. Byly nejnižší instancí státní správy, nad nimi byly orgány zemské správy a nejvýše fungovaly centrální úřady (Praha, Vídeň). Celkem bylo 24 krajů (16 Čechy, 6 Morava, 2 Slezsko – Opava, Těšínsko) – tato podoba trvala asi do poloviny 19. století.

Rekordy krajů:

Nejmenší kraj podle rozlohy (kromě Prahy) – Liberecký kraj 3 136 kilometrů čtverečních.
Největší kraj dle rozlohy – Středočeský kraj s rozlohou 11 015 km čtverečních.
Nejlidnatější kraj – Moravskoslezský - 1 265 912 obyvatel (stav ke dni 1.1. 2002).
Nejméně obyvatel – má kraj Karlovarský, pouze 303 714 obyvatel (stav ke dni 1. 1. 2002).
Kraj s nejvíce obcemi – Středočeský kraj má 1 148 obcí.
Kraj s nejméně obcemi – Karlovarský kraj má 132 obcí.
Kraj s nejvíce okresy – Středočeský kraj má 12 okresů.
Kraj s nejméně okresy – Karlovarský kraj má 3 okresy.
Nejmenší krajské město – je krajské město Vysočiny, město Jihlava s 50 377 obyvateli (stav ke dni 1.1. 2002).
Nejlidnatější krajské město – je zároveň i naše hlavní město Praha s 1 160 118 obyvateli (stav k 1.1. 2002).
Další krajská nej (např. hustota zalidnění, podíl obyvatelstva podle věku, náboženské a národnostní složení aj.) najdete ZDE.

Podrobnější informace o krajích v ČR najdete například na těchto stránkách:

Na území ČR od 1.1. 2002 existuje 14 krajů. Každý z krajů má svá přírodní, společenská, historická, technická a další významná nej. Podívejte se, která jsou podle občanů: Krajská NEJ.

Zpět na začátek Základní informace a nej o okresech v ČR

První okresy – Reformy z roku 1850 zaznamenaly velké změny ve vývoji územního dělení. Došlo k postátnění správy a poprvé vznikly politické a soudní okresy jako nejnižší stupeň státní správy. Byly ustanoveny také samosprávné obce, které patřily vždy do jednoho soudního okresu, který byl jednotkou politického okresu, kraje a země. Tento model s 10 kraji (v Čechách 7, 2 na Moravě a 1 ve Slezsku), 111 politických a 208 soudních okresů, přetrval nejdéle ze všech až do roku 1948-1949, tedy skoro 100 let.

Největší počet okresů – Počet soudních i politických okresů se zvyšoval s růstem obyvatel a jeho přesuny v rámci území Česka. V roce 1927 byly spojeny Morava a Slezsko do jediné Moravskoslezské země. Počet soudních okresů dosáhl svého maxima v roce 1930, kdy jich v Čechách bylo 228 a politických 105 (v roce 1948 dokonce 115) a v zemi Moravskoslezské 106 soudních a 45 politických okresů (v roce 1948 až 48).

Rekordy okresů:

Největší okres podle rozlohy – Jindřichův Hradec 1 944 kilometrů čtverečních
Nejmenší okres podle rozlohy – Plzeň – město 125 kilometrů čtverečních
Nejmenší okres podle rozlohy (kromě městských okresů) – Karviná 347 km čtverečních
Okres s největším počtem obyvatel – Brno-město 373 272 obyvatel (k 1.1. 2002)
Okres s největším počtem obyvatel (kromě městských okresů) – Karviná 278 197 obyvatel (k 1.1. 2002)
Okres s nejmenším počtem obyvatel – Jeseník 42 399 obyvatel (k 1.1. 2002)
Okres s nejvíce obcemi – Žďár nad Sázavou 196 obcí
Okres s nejméně obcemi (kromě městských okresů) – Karviná 16 obcí
Další okresní nej (např. hustota zalidnění, podíl obyvatelstva podle věku, náboženské a národnostní složení aj.) najdete ZDE.

Zpět na začátek Česká NEJ dle krajů (podle hlasování na Aktualne.cz)

Zpět na začátek 20 královéhradeckých NEJ

1. místo: Adršpašsko-teplické skály: Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, jedno z nekrásnějších pískovcových skalních měst v Česku. Rozmanitě vytvarované skalní útvary (Starosta a Starostová, Milenci ad.), divoké a lidem těžko přístupné skalní kaňony a rokle či vzácně se vyskytující druhy flóry a fauny.

2. místo: ZOO Dvůr Králové nad Labem: ZOO Dvůr králové (jediná ZOO na světě s chovem posledních exemplářů nosorožce bílého severního (v přírodě vyhuben, v zoo mají jeden kus v USA) - světová rarita a poslední žijící exempláře.

3. místo: Muzeum krajky Vamberk: Muzeum krajky Vamberk, jediné svého druhu v České republice, dokumentuje vývoj českého krajkářství od počátku 18. století po současnost. Vamberk je s historií paličkovaných krajek svázán téměř čtyři staletí a stal se centrem krajkářské tvorby v Orlických horách.

4. místo: CHKO Český ráj: CHKO Český ráj, byla vyhlášena jako první CHKO v Československu v roce 1955 na území nynějších okresů Semily, Mladá Boleslav a Jičín.

5. místo: Hradec Králové, salon republiky: Hradec Králové, díky prozíravé spolupráci osvíceného primátora Ulricha a význačných architektů (Kotěra, Gočár, Liska a další) se krajské město již od meziválečného období mohlo chlubit přízviskem "salon republiky".

6. místo: Stavebnice Merkur: Merkur, název vláčků a kovové stavebnice, která vznikla počátkem minulého století v Polici nad Metují (firma Inventor Jaroslava Vancla). Během 20. století se stala nejoblíbenější českou hračkou a úspěchy získávala i v zahraničí. V Polici nad Metují bylo nedávno otevřeno muzeum stavebnice Merkur.   

7. místo: Pevnost Dobrošov u Náchoda: Dělostřelecká tvrz Dobrošov u Náchoda, součást českého pohraničního opevnění z let 1935-1938. 400 metrů podzemních chodeb a sálů.

Zámek Kuks: Zámek Kuks a galerie barokních soch Matyáše Bernarda Brauna.

Sněžka: Sněžka, nejvyšší hora ČR.

8. místo: Karel Čapek: Karel Čapek (1890-1938), rodák z Malých Svatoňovic, významný spisovatel, novinář, dramatik a filosof.

9. místo: Muzeum Betlému Třebechovice pod Orebem: Třebechovice pod Orebem, muzeum betlémů ze všech oblastí Česka. Nachází se zde největší mechanický dřevěný Proboštův betlém, největší na světě (7 x 3 x 2m, 351 figurek), pravidelný exponát světových výstav.

Galerie antického umění v Hostinném: Galerie antického umění v Hostinném, jediná galerie kopií antických soch ve střední Evropě. Jde o sbírky Univerzity Karlovy, které jsou umístěny v bývalém františkánském klášteře v Hostinném.

Dřevěný kostel v Broumově: Broumov, kostel Panny Marie, nejstarší dřevěný kostel v Česku.

Zámek Hrádek u Nechanic: Hrádek u Nechanic, romantický zámek ve stylu windsorské gotiky

10. místo: Petrof Hradec Králové: Petrof, Hradec Králové, největší evropský výrobce pianin a klavírů, rodinný podnik s téměř 150letou tradicí.

Pevnost Josefov: Josefovská pevnost (Jaroměř-Josefov), vedle Terezína jediná zachovalá pevnost z doby Rakouska-Uherska. Neopakovatelná a dodnes patrná atmosféra vojenského eráru.

11. místo: Babiččino údolí: Babiččino údolí, místo, kde se odehrává děj Babičky od Boženy Němcové.

Zámek Karlova Koruna: Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou od G. Santiniho s ojedinělým půdorysem ve tvaru královské koruny. Název je odvozen od Karla VI., který sem zavítal po své korunovaci.

12. místo: Památník bitvy u Chlumu: Památník bitvy u Chlumu, 3. července 1866 se severozápadně od Hradce Králové konala jedna z největších bitev 19. století, která rozhodla o výsledku prusko-rakouské války. Připomíná ji řada pomníků a pamětních křížů.

13. místo (tzv. Druhá šance): Jičín, město pohádek: Jičín není jen vstupní branou do Českého ráje. Každoročně se zde totiž také koná festival pohádek, na počest postavičky loupežníka Rumcajse, který se zrodil v hlavě zdejšího rodáka Václava Čtvrtka.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Kralovehradeckého kraje najdete ZDE.

Zpět na začátek 20 pardubických NEJ

1. místo: Pardubický perník: Sladké pečivo tmavě hnědé barvy. Jeho původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. A právě od pepře pochází název perník (původně peprník). Perníkové těsto je často vykrajováno do různých tvarů - vyrábí se perníky kulaté, častým motivem je například perníkové srdce. Po upečení jsou pak perníky zdobeny barevnou cukrovou polevou nebo čokoládou. Pardubický perník je v Česku nejznámější. Protože byl exportován na velké vzdálenosti, byl vyráběn tak, aby během těchto dlouhých cest neutrpěla jeho kvalita. Za svou trvanlivost vděčí silnému podílu koření a také tvrdosti a suchosti.

2. místo: Semtex: Plastická trhavina ze semtínské Explosie, vyvinutá ještě v bývalé Syntézii, produkt s tím nejhorším mediálním obrazem. Pro své vynikající užitné vlastnosti často zneužíván teroristy. Jméno této trhaviny je známé na celém světě.

3. místo: Velká pardubická steeplechase: nejstarší dostih na evropském kontinentu (1874) a druhý nejtěžší dostih na světě po Velké Liverpoolské. Na koně s jezdci čeká 31 překážek včetně proslulého Taxisova příkopu.

4. místo: Dělostřelecká tvrz Bouda: Dělostřelecká tvrz Bouda, v současné době největší muzeum československého stálého opevnění na území České republiky. Na rozdíl od jiných pevností nedotčená poválečnými úpravami.

Jednota bratrská: Jednota bratrská, církev, založená v roce 1457 v Kunvaldě v Orlických horách, se rozšířila díky misijní činnosti po celém světě (od Aljašky, přes Afriku po Indii). Jejím nejznámějším členem byl Jan Amos Komenský.

5. místo: Josef Ressel: Josef Ressel (1793-1857), rodák z Chrudimi, vynálezce lodního šroubu.

6. místo: Oskar Schindler: Oskar Schindler, (1908-1974), rodák ze Svitav, člen NSDAP, který však během války zachránil před deportací do koncentračních a vyhlazovacích táborů 1200 židovských občanů tím, že je zaměstnával ve své továrně v nedalekém Brněnci.

Hřebčín v Kladrubech nad Labem: Kladruby nad Labem, nejstarší hřebčín na světě, založen v 16. století Maxmiliánem II. Světoznámý plemenný chov starokladrubských koní je jedinou rasou, určenou pro ceremoniální účely, proto zdejší kočárové koně kupují královské dvory z celého světa.

7. místo: Bedřich Smetana: Bedřich Smetana (1824-1884), rodák z Litomyšle, významný český hudební skladatel.

Skanzen Veselý kopec u Hlinska: Veselý kopec u Hlinska, skanzen, ukázka lidového stavitelství z oblasti českomoravského pomezí a Železných hor.

8. místo: Arnošt z Pardubic: Arnošt z Pardubic (1297 1364), první pražský arcibiskup, pocházel z rodu pánů z Pardubic.

Bohuslav Martinů: Bohuslav Martinů (1890-1959), rodák z Poličky, hudební skladatel, jeden z nejvšestrannějších skladatelů 20. století, ale také jeden z nejvíce svobodomyslných tvůrčích talentů

9. místo: Emil Holub, rodák z Holic: Emil Holub (1847-1902), rodák z Holic, cestovatel, jeden z objevovatelů Afriky, ve své době nejznámější z Čechů.

Toulovcovy maštale: Toulovcovy maštale, přírodní rezervace, skalní město tvořené pískovci mořského původu, nachází se poblíž obce Skuteč.

Zámek Litomyšl: Zámek Litomyšl, renesanční stavba je zapsána na seznamu UNESCO.

10. místo: Bratranci Veverkové: Bratranci Veverkové (František a Václav), rodáci z Rybitví u Pardubic, vynález ruchadla (1824-1827).

Závod Zlatá přilba: Závod Zlatá přilba, nejznámější český plochodrážní motocyklový závod, jezdí se již od roku 1929.

11. místo: Hrad Kunětická hora: Kunětická hora, gotická hradní zřícenina, oblíbené výletní místo a dominanta Pardubicka.

Ing. Jan Kašpar: Ing. Jan Kašpar (1883-1927), inženýr, konstruktér, zakladatel české aviatiky, jako první se v roce 1910 vznesl do vzduchu na letadle vlastní výroby, o rok později na letadle značky Blériot podnikl slavný let z Pardubic do Prahy.

12. místo: Opatovický kanál: významné středověké vodní dílo (1498-1521). Čerpal vodu z Labe a sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Pardubického kraje najdete ZDE.

Zpět na začátek 20 libereckých NEJ

1. místo: Ještěd: Televizní vysílač a hotel. Věž jedinečně reaguje na krajinný kontext, na kuželovitý vrchol hory Ještěd, jemuž dává elegantní aerodynamickou špičku.Počátky zájmu o Ještěd lze najít již v polovině 19. století. Občerstvení se na vrcholu začalo prodávat již roku 1844, o několik let později byla vystavěna malá dřevěná bouda. Roku 1868 ji nahradil nový kamenný objekt, první pětimetrová dřevěná rozhledna spatřila světlo světa v roce 1876. Následovala další, později i kamenný hotel z roku 1907, který však v roce 1963 vyhořel. V roce 1966 tak bylo započato se stavbou televizního vysílače s hotelem. Úkolu se ujal architekt Karel Hubáček z libereckého architektonického uskupení SIAL, které se ve své době vyznačovalo úspěšnými a moderními, netradičními stavbami.Objekt ve tvaru hyperboloidu, vysoký 93 metrů, byl otevřen roku 1973. Dodnes je ceněn jako jeden z nejlepších architektonických počinů československé architektury, který získal mnohá ocenění doma i v zahraničí.

2. místo: Hrad Bezděz: Symbol Máchova kraje. Gotický královský hrad s palácem, purkrabstvím, raně gotickou kaplí a úchvatným rozhledem do okolí.

3. místo: Rozhledny: Rozhledny, nejhustší osázení krajiny rozhlednami, zejména v Jizerských horách. Jen namátkou: Ještěd, Proseč nad Nisou, Petřín nad Jabloncem nad Nisou, Černá studnice, Bramberk, Slovanka, Královka, Kopanina nad Frýdštejnem, Štěpánka nad Příchovicemi, Smrk, Kozákov a mnohé další.   

4. místo: Zámek Frýdlant: Zámek Frýdlant, hrad přestavěný na renesanční zámek, byl první veřejnosti zpřístupněnou památkou svého druhu v Evropě již od roku 1801. Jeden z mála funkčních hradních padacích mostů.

5. místo: Hrad Trosky: Typická dominanta Českého ráje. Zřícenina hradu se nachází na dvou čedičových komínech nad obcí Troskovice (okres Semily). 

Ferdinand Porsche, rodák z Vratislavic: Ferdinand Porsche, rodák z Vratislavic nad Nisou (1875-1951), konstruktér automobilů, známý především konstrukcí populárního "lidového vozu", později známého jako VW Brouk.

6. místo: Poutní místo Hejnice: Hejnice, významné poutní místo s rozlehlým barokním areálem, kostelem Navštívení Panny Marie a františkánským klášterem.

7. místo: Kamenné varhany: Panská skála, tzv. čedičové kamenné varhany, nejznámější a nejstarší geologická rezervace České republiky.

8. místo: Sklářské umění: Sever Čech je proslulý výrobou a zušlechťováním skla. V Kamenickém Šenově se nachází první odborná sklářská škola na světě (1856), sklářská muzea jsou v každém větším městě a sklářské dílny rozesety po celém kraji.  

9. místo: Máchovo jezero: Největší rybník v severních Čechách, založený českým králem Karlem IV. roku 1366. Oblíbená rekreační oblast.

Čertova zeď: Národní přírodní památka, poblíž Českého Dubu, skalní zeď tvořená třetihorní čedičovou žílou, dlouhá až 28 km, táhnoucí se kdysi Světlé pod Ještědem až k Bezdězu. Popsána v celosvětové odborné literatuře, postupně však vytěžena a rozebrána.

Ozubnicová železnice: Ozubnicová železnice, jediná v Česku, jedinečná kulturní a technická památka. Vlaky na této trati překonávají několik set metrů převýšení a proto na nejstrmějším úseku z Tanvaldu do Kořenova využívají ozubnici.  

10. místo: Vlasta Burian, rodák z Liberce: Vlasta Burian (1891-1962), rodák z Liberce, "Král komiků", divadelní herec, režisér, zpěvák a divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, filmový herec a režisér, spisovatel a imitátor, jeden z nejpopulárnějších herců první republiky, oblíbený však i v dnešní době.

Zvonice v Rovensku pod Troskami: Jediná známá dřevěná zvonice v Čechách (a snad i na světě), kde jsou tři zvony upevněny srdcem vzhůru a jsou poháněny šlapáním. Postavena roku 1630.

Albrecht z Valdštejna: Albrecht z Valdštejna (1583-1634), kontroverzní postava českých dějin, během 30tileté války jeden ze dvou nejvyšších generálů rakouských Habsburků, ve své době jeden z nejvlivnějších lidí v Evropě, s vlastní armádou a ohromným majetkem. Na Liberecku mu patřila mnohá panství.  

Obří sud v Lázních Libverda: Obří sud, známá výletní restaurace nad Lázněmi Libverda v podobě dřevěného sudu, jediná v České republice. Postavená v roce 1930.

Sopka Bukovec: Bukovec v Jizerských horách, nejvyšší sopka v Česku, ovšem již pěkných pár milionů let nečinná. Vrcholové čedičové skály se vypínají do výšky 1005 m. n. m. a jde tak o jedinou tisícovku mezi našimi, naštěstí již dávno krotkými sopkami.

Hrad Houska: Hrad Houska, založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.

11. místo: Sklářská obec Kristiánov: Kristiánov, sklářská obec uprostřed Jizerských hor se zbytky hřbitova a několika původními chalupami, z nichž jedna slouží už dlouhodobě jako sklářské muzeum Jizerských hor.

12. místo (tzv. Druhá šance): Pramen Labe: Je jedním z nejnavštěvovanějších míst z celých Krkonoš. Symbolický pramen ležící ve výšce 1386 m. n. m. prodělal během let řadu úprav a je nyní doplněn 26 erby větších měst, kterými Labe na své pouti k Severnímu moři protéká.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Libereckého kraje najdete ZDE.

Zpět na začátek 20 ústeckých NEJ

1. místo: Národní park České Švýcarsko: Národního park České Švýcarsko a Pravčická brána, největší přírodní skalní most na našem kontinentu.Národní park České Švýcarsko je jedním ze čtyř národních parků České republiky. Nachází se v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko a Chřibská, geologicky náleží do Děčínské vrchoviny. Nejunikátnější jsou zdejší skalní města a v nich se vyskytující živočichové a rostliny. Oblast je oblíbená především pro jedinečné skalní útvary věže, brány, stěny. Nejvýznamnější je tzv. Pravčická brána, největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem.

2. místo: Kamencové jezero v Chomutově: Kamencové jezero v Chomutově, jako přírodní útvar v Česku jedinečné a ve světovém měřítku ojedinělé. Vysoký obsah (kolem 1 %) kamence ve vodě z něj činí malé "Mrtvé moře", neboť zabraňuje růstu řas a sinic. Kamencové jezero je jediné na světě - druhé jezero (v Kanadě) vyschlo.

3. místo: Památná hora Říp: Říp, památná hora, na kterou dle pověsti vystoupil praotec Čech. V rotundě sv. Jiří na vrcholu hory je sbírka schránek s hlínou z památných bojišť naší historie.

4. místo: Lázně Teplice: Lázně Teplice, léčivé prameny v teplickém údolí byly známy již před přibližně 2000 lety, jsou tedy jedny z nejdéle známých a intenzivně využívaných ve střední Evropě. V období klasicismu byly nazývány malou Paříží, "Salónem Evropy", místem návštěv panovníků či významných umělců.

5. místo: Pevnost Terezín: Terezín, vojenská pevnost v duchu klasicistního stavitelství. V tzv. Malé pevnosti dnes památník obětem nacismu. Hlavní pevnost Terezín se stala židovským ghettem, koncentračním táborem, kam byli internováni Židé nejen z Protektorátu, ale i z okolních zemí.

6. místo: Hrad Střekov: Hrad Střekov, romantická zřícenina gotického hradu nad Ústím nad Labem, který v 19. století inspiroval Richarda Wagnera ke zkomponování opery Tannhäuser.

Chřibská, nejstarší funkční sklárna v Evropě: Chřibská, nejstarší funkční sklárna v Evropě. Z této obce pochází významný rodák Tadeáš Haenke (1761- 1817), český lékař, botanik a cestovatel, objevitel viktorie královské.

Žatecký chmel: Žatecký chmel, patří mezi nejkvalitnější chmel uznávaný po celém světě, pěstuje se v Žatecké chmelařské oblasti, přezdívané též Chrám chmele a piva. Důvodem je složení půdy i fakt, že se jedná o nejsušší místo České republiky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, přesunutý v roce 1975 o 842 metrů.

Litoměřice: Litoměřice, městská památková rezervace, sídlo biskupství a centrum vinařské oblasti, zajímavé renesanční a barokní domy. Výstaviště Zahrada Čech.

7. místo: Zámek Duchcov: Duchcov, barokní, klasicistně upravený zámek, který se může pochlubit návštěvami význačných osobností (W. A. Mozart, J. S. Bach, J. W. Goethe) či působením známého milovníka žen G. Casanovy.

Peruc: Peruc, do povědomí veřejnosti se zapsala romantickou pověstí o setkání knížete Oldřicha a prosté dívky Boženy. Zastřešená pseudogotická Boženina studánka a mohutný Oldřichův dub, který je starý 1000 let (objem kmene v patě stromu je 970 cm).

Židovská synagoga v Děčíně: Židovská synagoga v Děčíně, v pseudoorientálním stylu s výraznými prvky secese, ojediněle dochovaná synagoga v severočeském pohraničí, která nebyla zničena za okupace.

8. místo: Mariánský most v Ústí nad Labem: Mariánský most v Ústí nad Labem z roku 1998 se ihned stal jedním ze symbolů Ústí a v roce 2001 byl v mezinárodní anketě renomovaného časopisu Structural Engineering International zařazen mezi deset nejkrásnějších světových staveb posledního desetiletí 20. století.

Skalní město u Holého vrchu: Skalní město u Holého vrchu, skoro neznámé skalní město mezi městy Jílové u Děčína a obcí Libouchec. Není zpřístupněno oficiální turistickou značkou, proto je málo známé, vyhledávané pouze horolezci. .

9. místo: Milešovka: Milešovka, nejvyšší hora Českého středohoří. Rozhled odtud je podle jednoho z největších cestovatelů všech dob, Alexandra Humboldta, třetím nejkrásnějším na světě.

10. místo: Kostel se šikmou věží v Ústí nad Labem: "Kostel se šikmou věží" v Ústí nad Labem (kostel Nanebevzetí Panny Marie). Bombardování města v dubnu 1945 vážně narušilo základy chrámové věže a od té doby je věž vychýlena od kolmé osy téměř o 2 m. Jedná se tak o druhou nejšikmější věž po nejznámější v italské Pise.

Město Osek s hradem Rýzmburk: Město Osek s hradem Rýzmburk a oseckým klášterem, v kapitulní síni otočný románský pulpit, tesaný z jednoho kusu kamene.

Zámecký park v Krásném Dvoře: Zámecký park v Krásném Dvoře, největší ve střední Evropě (100 ha), v parku se též nachází 1000 let starý tzv. Goethův dub (dnes již torzo), patřící tudíž mezi nejstarší stromy v Čechách.

11. místo (tzv. Druhá šance): Stadice: Obec, ze které dle pověstí pocházel Přemysl Oráč, manžel kněžny Libuše.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Ústeckého kraje najdete ZDE.

Zpět na začátek 20 karlovarských NEJ

1. místo: CHKO Slavkovský les: CHKO Slavkovský les, zřízena již v roce 1974 na ploše 640 km2 k ochraně území mezi světoznámými západočeskými lázněmi.Chráněná krajinná oblast Slavkovský les, hornaté území s mokřadními loukami, bučinami a zajímavými kaňony, se rozkládá mezi Tachovskou brázdou a Chebskou a Sokolovskou pánví. V blízkosti jeho vrcholů leží lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Jako Chráněná krajinná oblast byl Slavkovský les prohlášen v roce 1974. Zahrnuje území o rozloze asi 640 km čtverečních a je cenný pro mnohé geologické a botanické unikáty.K nejcennějším lokalitám Slavkovského lesa patří Mnichovské hadce a Kladské rašeliny.

2. místo: Becherovka: Becherovka, bylinný likér Jana Bechera. Na trh uvedena v roce 1807. Její recept je střežen stejně pečlivě jako recept na Coca Colu.

3. místo: Hrad Loket nad Ohří: Hrad Loket nad Ohří, původně gotické sídlo renesančně upravené, spolu s městem tvoří působivou městskou rezervaci, za Lucemburků sídlem členů královského rodu.

4. místo: Relikviář sv. Maura: Relikviář sv. Maura, národní památka evropského významu. Druhá nejcennější zlatnická práce na našem území. Pochází ze 13. století a je běžně přístupná na zámku v Bečově nad Teplou.

5. místo: Karlovy Vary: Karlovy Vary, největší a nejvěhlasnější české lázeňské město, založeno kolem roku 1350 Karlem IV.

Špalíček v Chebu: Špalíček v Chebu, soubor pitoreskně uspořádaných kupeckých krámků.

6. místo: Mariánské Lázně: Mariánské lázně, nejmladší lázně západočeského lázeňského trojúhelníku (založeny zhruba před 200 lety) s více než stovkou minerálních pramenů. Lázně, po jehož promenádách se procházeli králové a šlechtici, slavní umělci a učenci.

Národní přírodní rezervace Soos: Národní přírodní rezervace Soos, jedinečná slatinná a přírodní rezervace, vyhlášena již r. 1964, rozloha činí 221 ha. Název Soos pravděpodobně pochází z německého slova "Moos", což v překladu znamená "bažina, mech".

Komorní hůrka: Národní přírodní památka Komorní hůrka poblíž Františkových Lázní, naše nejmladší vyhaslá sopka. O průzkum jejího nitra se zasloužil J. W. Goethe, ve skále nad průzkumnou štolou pamětní deska.

Karlovarský filmový festival: Karlovarský filmový festival, největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve východní Evropě.

7. místo: Jáchymov, první radonové lázně na světě: Jáchymov, první radonové lázně sna světě. Odtud získala Marie Curie Sklodowská vzorky smolince, ze kterého se jí povedlo extrahovat se svým manželem Pierem několik radioaktivních prvků.

Zámek Kynžvart: Zámek Kynžvart, klasicistní letní sídlo kancléře K. V. Metternicha s rozlehlým anglickým parkem.

Klášter Teplá: Klášter Teplá, klášter premonstrátů (zal. 1193) s druhou největší klášterní knihovnou u nás (100 000 svazků).

Jáchymovský tolar: Jáchymovský tolar, slavná mince ražená v Jáchymově od 16. století, která dala název americkému dolaru.

8. místo:  Františkovy Lázně: Františkovy Lázně, proslulé lázně s 21 léčivými prameny. V roce 1992 byly vyhlášeny městskou památkovou rezervací.

Boží Dar: Boží Dar, nejvýše položené město v České republice (1028 m) a známé lyžařské středisko.

Karlovarský porcelán: Karlovarský porcelán, další specialita, která Karlovy Vary proslavila. Zdejší porcelánky vyráběly a vyrábějí porcelán nejen užitkový, ale hojně i ozdobný. Pro jeho výrobu má zdejší oblast velmi výhodné podmínky dáné surovinami, které jsou pro výrobu porcelánové hmoty potřebné.

Sklo značky Moser: Sklo značky Moser, pojmenované podle zakladatele proslulé sklárny (Ludwig Löwi Moser, 1833-1916). Po celém světě známé pod názvem "Sklo králů", jež se stávalo ozdobou a chloubou u panovníků a jiných prominentních osobností v mnoha zemích celého světa.

Lázeňské oplatky: Lázeňské oplatky, světoznámá vaflová pochutina s více jak 150letou tradicí, vyráběná za použití minerálních vod podle neměnných receptur.

9. místo: Klínovec: Klínovec, 1 244 metrů nad mořem, hora v severozápadních Čechách, nejvyšší vrchol Krušných hor.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Karlovarského kraje najdete ZDE.

Zpět na začátek 20 plzeňských NEJ

1. místo: Klášter Plasy: Klášter Plasy, unikátní základový vodní systém - rozlehlý klášterní areál je postaven na několika tisících pilot. Bývalý cisterciácký klášter založil v údolí řeky Střely kníže Vladislav II před rokem 1146. Po barokní přestavbě podle projektu J. B. Santiniho a K. I. Dienzenhofera se z kláštera stal jeden z největších klášterních komplexů v Evropě. Navíc s jedinečným dobovým hygienickým vybavením. Perla barokní architektury se nachází v malebné krajině, 25 kilometrů severně od Plzně. Z původní středověké dispozice se dochovaly pouze fragmenty, celý klášter byl totiž vypálen husity v roce 1421. Současnou monumentální podobu získal areál barokní přestavbou v letech 1661 až 1739. Na sklonku 18. století byl výnosem císaře Josefa II. klášter zrušen. Roku 1824 panství zakoupil kancléř Metternich, z té doby pocházejí také poslední stavební úpravy. Budova konventu je unikátní i tím, že je celá založena na dubových pilotách v bažinaté půdě.

2. místo: Plzeňský Prazdroj: Plzeňský Prazdroj, tradiční české označení piva v současné době vyráběného pod obchodním názvem Pilsner Urquell v pivovaru Plzeňský Prazdroj, a. s. Je nejen typovým, ale i historickým vzorem piv plzeňského typu.

3. místo: Věž katedrály sv. Bartoloměje: Věž katedrály sv. Bartoloměje, vysoká 102,6 m nejvyšší kostelní věž v České republice. K ochozu věže ve výšce 62 m vede 301 schodů. Za pěkného počasí bývá z ochozu vidět 72 km vzdálená Šumava.

Černé jezero na Šumavě: Černé jezero na Šumavě, ledovcového původu, největší jezero v Česku.

4. místo: Velká židovská synagoga v Plzni: Velká židovská synagoga v Plzni, největší v Čechách, druhá největší v Evropě, třetí největší na světě.

5. místo: Emil Škoda: Emil Škoda (1839-1900), významný český technik a velkopodnikatel, zakladatel Škodových závodů v Plzni a automobilky Škoda.

Hrad Rabí: Hrad Rabí, nejrozsáhlejší zřícenina hradu v Čechách.

Chodsko: Chodsko, nejzachovalejší národopisná oblast v Čechách.

6. místo: Rotunda ve Starém Plzenci: Rotunda sv. Petra a Pavla, Starý Plzenec, nejstarší celistvě dochovaná architektonická památka na českém území.

Spejbl a Hurvínek: Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky od loutkáře Josefa Skupy.

7. místo: František Křižík, rodák z Plánice: František Křižík, rodák z Plánice (1847-1941), slavný český vynálezce, průmyslník a technik.

Dvouhlavý oltář v Dobřanech: Kostel sv. Víta a jeho dvouhlavý oltář v Dobřanech, jedna z nejzajímavějších barokních staveb v Čechách, jediná této hodnoty ve střední Evropě.

8. místo: Hrad Přimda: Hrad Přimda, po Pražském hradu považován za druhou nejstarší stavbu kamenného hradu v Čechách.

Sirkárna Solo Sušice: Sirkárna Solo Sušice, nejznámější, nejstarší a dnes už jediná sirkárna v Česku, a kromě polských sirkáren i v celé Evropě. Výroba sirek zde byla zahájena již v roce 1839.

Jezuitský kostel a mumie v katakombách: Jezuitský kostel Neposkvrněného početí P. Marie a svatého Ignáce, Klatovy, projektant Jan Dominik Orsi, portály od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Pod chrámem krypta přístupná veřejnosti a známá jako katakomby, zde byli pohřbíváni členové řádu.

 9. místo: Barokní lékárna v Klatovech: Barokní lékárna u Bílého jednorožce, Klatovy, zařízení lékárny pochází z roku 1773, unikátní expozice lékárenství.

Vodní hamr Dobřív: Vodní hamr Dobřív, nejvýznamnější technická památka tohoto druhu u nás.

Skleněný oltář v kostele sv. Vintíře: Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic, jediný kostel na světě s unikátním skleněným oltářem, kostel sv. Vintíře je navíc jediný tohoto zasvěcení na světě.

Jízdárna Světce: Jízdárna Světce, postavena v letech 1858-1860 v novorománském slohu. Po vídeňské jízdárně je druhou největší ve střední Evropě.

10. místo (tzv. Druhá šance): Lovecký zámeček Kozel: Klasicistní lovecký zámek s rozlehlým přírodně krajinářským parkem.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Plzeňského kraje najdete ZDE.

Zpět na začátek 20 jihočeských NEJ

1. místo: Otočné divadlo Český Krumlov: Český Krumlov, jediné divadlo s otočným hledištěm u nás, jedno z mála otočných divadel v Evropě. První improvizovaná točna se ve městě roztočila již v roce 1958, kdy šedesát diváků mohlo shlédnout inscenaci Jiráskovy Lucerny. Tehdy byla ještě poháněna lidskou silou. Úspěch premiéry byl obrovský a vyžádal si založení tradice letních sezón otáčivého hlediště. Na nezvyklé atmosféře se podílí i překrásné prostředí noční zámecké zahrady s využitím letohrádku zvaného Bellarie, nejcennější stavby zahradní architektury v Čechách. Dnešní točna je poháněna elektromotory a pojme více než 650 diváků. Kritici tvrdí, že narušuje prostředí barokní zahrady a léta se vedou diskuze o tom, zda právě tento rok nebude pro točnu rokem posledním. Zatím se však hlediště stále ještě otáčí, ke spokojenosti obyvatel Českého Krumlova i mnoha turistů.

2. místo: Gotický most v Písku: Gotický most v Písku, nejstarší kamenný most v Čechách, ze 13. století. Ozdoben barokními plastikami.

3. místo: CHKO Třeboňsko: Biosférická rezervace UNESCO, nádherná krajina s rozsáhlou a důmyslnou rybniční soustavou.

 4. místo: Budvar: Budvar, obchodní značka českého piva vyráběného v českobudějovickém pivovaru Budějovický Budvar. Budějovické pivo se vaří více než 800 let.

 5. místo: Dačická kostka cukru: Dnes po celém světě běžně používaná podoba cukru má svůj původ v dačickém cukrovaru, který ji začal vyrábět v polovině 19. století.

Zámek Hluboká nad Vltavou: Zámek Hluboká nad Vltavou, pseudogotický romantický zámek, připomínající windsorskou Anglii. Přepychové interiéry, unikátní dřevořezby.

6. místo: Žofínský a hojnovodský prales: Nejstarší chráněná území na světě. Nachází se v Novohradských horách na jihu Čech.

7. místo: Locus Perennis: Locus Perennis, v katastru města Lišov poblíž Třeboně, jeden ze sedmi nivelačních bodů Rakousko-Uherska, jediný na našem území, jedná se o jednu z nejvýznamnějších technických památek regionu s celostátním a celoevropským významem.

8. místo: Zámek Červená Lhota: Renesanční zámek uprostřed rybníka s bohatě zařízenými interiéry, ukázka bydlení šlechty na konci 19. století, jeden z nejkrásnějších českých zámků, který nenadchne ani tak svou mohutností, jako spíše svým zasazením do přírody.

Náměstí Přemysla Otakar II. v Českých Budějovicích: Náměstí Přemysla Otakara II. v historickém středu Českých Budějovic, jedno z největších náměstí u nás, architektonicky řešeno architektem Pavlem Janákem, s přesnými rozměry 133 x 133 m.

9. místo: Stádlecký řetězový most: Poslední empírový řetězový most tohoto druhu v Evropě. Původně se nacházel u Příběnic, poté byl rozebrán, přenesen a znovu postaven u obce Stádlec.

Mistr Jan Hus: Mistr Jan Hus (1369-1415), rodák z Husince, významný český reformátor, myslitel a kazatel.

10. místo: Bechyňská duha: Železobetonový most přes Lužnici, postavený v letech 1926-1928.

Schwarzenberský kanál: Nejznámější národně technická památka inženýra Josefa Rosenauera spojuje povodí Vltavy s Dunajem a dodnes je ojedinělým evropským vodním dílem, vznikal v letech 1789-1822.

11. místo: Rybník Rožmberk: Největší český rybník.

Holašovice: Holašovice, jedinečná ves se staveními ve stylu selského baroka, zapsaná na seznamu UNESCO.

Mezinárodní dudácký festival: Mezinárodní Dudácký festival ve Strakonicích, od roku 1967, největší setkání dudáků v Evropě.

12. místo: Železniční trať Tábor-Bechyně: Nejstarší elektrifikovaná trať v Česku, dokonce nejstarší v bývalém Rakousku-Uhersku. První jízda 1. 6. 1903.

13. místo: Rybník Jordán v Táboře: Nejstarší umělá vodní nádrž v Česku. Založen roku 1492.

14. místo (tzv. Druhá šance): Český Krumlov: Město plné památek, od roku 1992 je zapsáno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Jihočeského kraje najdete ZDE.

Zpět na začátek 20 středočeských NEJ

1. místo: Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře: Kutná Hora je jediným městem ve střední Evropě (a jedno z mála evropských měst mimo Francii), které se může pochlubit dvěma gotickými katedrálami. Kromě světoznámého chrámu sv. Barbory je to méně známá katedrála Nanebevzetí Panny Marie na kutnohorském předměstí Sedlec. Od roku 1995 je také jediným středočeským městem zapsaným na listinu UNESCO. Ambiciozní stavba, dnes zapsaná na seznamu UNESCO, souvisela od počátku s mocenskými záměry města Kutná Hora, které soupeřilo s nedalekou Sedlecí. Do jisté míry byla umožněna i díky prosperitě zdejších stříbrných dolů. Počátky velkolepého gotického chrámu spadají do roku 1381, stavební práce byly zahájeny o sedm let později. Prvním stavitelem byl Jan Parléř, syn stavitele Petra Parléře, architekta Chrámu sv. Víta v Praze. Husitské války stavbu na dlouhou dobu zpozdily a až v osmdesátých letech 15. století město ve stavbě pokračovalo. Následovalo několik změn stavitelů a vleklé finanční potíže. V roce 1626 byl chrám předán jezuitům a přestavěn do barokní podoby. Na dalších tři sta let byla jeho výstavba opět přerušena.Po zrušení jezuitského řádu připadla katedrála sv. Barbory Státnímu náboženskému fondu a postupně velmi zchátrala. Chrám pro dnešní dny zachránila až restaurátorská akce, na níž se podíleli nejvýznamnější purističtí stavitelé Lábler a Mocker. Ti stavbu v novogotickém duchu přestavěli a mimo jiné jí vrátili i původní stanovou střechu. Stavba tak byla definitivně dokončena v roce 1905.

2. místo: Souhradí Žebrák a Točník: Žebrák a Točník, ojedinělé, největší a nejdochovalejší souhradí v Čechách.

3. místo: Hrad Karlštejn: Hrad Karlštejn, jeden z nejvýznamnějších českých hradů, založený Karlem IV. jako reprezentační sídlo. Později zde byly uloženy královské poklady a korunovační klenoty. Národní kulturní památka.

4. místo: Antonín Dvořák, rodák z Nelahozevsi: Antonín Dvořák (1841-1904), rodák z Nelahozevsi, nejslavnější český hudební skladatel, jeho 9. symfonie e moll "Z Nového světa" je jednou z nejhranějších symfonií celého světa.

Lom Velká Amerika: "Velká Amerika" v Českém krasu poblíž hradu Karlštejn. Jezero vzniklo zatopením bývalého vápencového lomu.

5. místo: Svatá Hora u Příbrami: Svatá Hora u Příbrami, známé poutní místo, spojené s městem 365 zastřešenými schody.

6. místo: Josef Lada, rodák z Hrusic: Josef Lada (1887-1957), rodák z Hrusic, český malíř, ilustrátor a spisovatel.

Hvězdárna Ondřejov: Hvězdárna Ondřejov s astronomickou observatoří a obřím dalekohledem na vrchu Žalov nad obcí Ondřejov. Jedna z největších hvězdáren střední Evropy. Založena roku 1898 Josefem Janem Fričem.

Skanzen Přerov nad Labem: Skanzen Přerov nad Labem, nejstarší, první skanzen v Čechách (založen 1900), zároveň nejstarší regionální národopisné muzeum v přírodě ve střední Evropě.

7. místo: CHKO Blaník: CHKO Blaník, nejmenší chráněná krajinná oblast, památná hora Blaník, ve které dle pověstí odpočívá sv. Václav se svým vojskem.

8. místo: Josef Sudek, rodák z Kolína: Josef Sudek (1896-1976), rodák z Kolína, jeden z nejvýznamnějších českých fotografů nejen meziválečného období, génius moderní fotografie.

Průhonický park: Průhonický park, jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě.

Zámek Lány: Lány, zámek přestavěný od vzniku ČSR jako letní sídlo prezidentů republiky.

Mistr Theodorik: Mistr Theodorik, nejstarší malíř, kterého známe jménem, podílel se na výzdobě hradní kaple Sv. Kříže na Karlštejně.

9. místo: Zámek Kačina: Zámek Kačina, nejvýznamnější empírová stavba v Čechách, někdejší letní sídlo hraběte J. R. Chotka.

10. místo: Buštěhradská dráha: Buštěhradská dráha, druhá nejstarší železnice v kontinentální Evropě, vybudována v letech 1827-1836, vedla z Prahy do Lán.

Příbram, hornické muzeum: Příbram, největší hornické muzeum v Česku.

11. místo: Emil Kolben, zakladatel ČKD: Emil Kolben, (1862-1943), zakladatel ČKD, konstruktér, vynálezce, rodák ze Stránčic u Prahy, spolupracovník T. A. Edisona a N. Tesly.

Stará Boleslav: Stará Boleslav, mnoho kulturních památek, historických staveb, místo spojené s mučednickou smrtí sv. Václava.

12. místo (tzv. Druhá šance): Hrad Křivoklát: Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Středočeského kraje najdete ZDE.

Zpět na začátek 20 moravskoslezských NEJ

1. místo: Pustevny na Radhošti: Pustevny na Radhošti se svými typickými domy Maměnkou a Libušínem od architekta Dušana Jurkoviče. V polovině 18. století byla poblíž první dřevěné radhošťské kaple zřízena poustevna pro jednoho poustevníka - odtud název pro toto místo - Pustevny. S rozmachem turistického ruchu v závěru 19. století se na Pustevnách započalo se stavební činností. Díky členům frenštátského turistického spolku "Pohorská jednota Radhošť" (byl nejstarším českým spolkem toho druhu) vyrostly v 90. letech 19. století v blízkosti už rozpadlé poustevny dvě útulny - jedna byla opět nazvána "Pústevňa", druhá "Šumná". Nároky turistů však rostly a prostory byly brzo nedostatečné, proto v roce 1899 dokončil slovenský architekt Dušan Jurkovič další dvě stavby ve stylu lidové secese - Libušín a Maměnku. Na výzdobě interiéru Libušína se podílel i český malíř Mikuláš Aleš. Po válce přibyl horský hotel Tanečnica (1928), v jednom z jeho pokojů strávil noc prezident Masaryk při své návštěvě Valašska v roce 1928. O pět let později je dokončen horský hotel Radegast. Válka objekty poškodila, protože byly necitlivě využívány k ubytování vojenských oddílů. Nejstarší útulny pak pomalu chátraly až do osmdesátých letech, kdy se rozhodlo, že projdou rekonstrukcí. Ta se však započala až v roce 1995 a stavby tak byly slavnostně otevřeny až na přelomu nového tisíciletí - restaurace Libušín v roce 1999 a hotel Maměnka v roce 2003.

2. místo: Lysá hora, nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd: Lysá hora (1323 m), nejvyšší vrchol pohoří Moravskoslezských Beskyd.

3. místo: Slezské zemské muzeum v Opavě, nejstarší muzeum u nás: Slezské zemské muzeum v Opavě, nejstarší muzeum v Česku (založeno 1814).

4. místo:Město Štramberk: Město Štramberk (tzv. "Moravský Betlém"), přes 600 let staré město na severní Moravě, jediné místo na světě, kde se vyrábí tradiční místní pochoutka zvaná "Štramberské uši.

5. místo: Kopřivnice, město proslavené výroby automobilů značky Tatra: Kopřivnice, město proslavené výrobou automobilů Tatra (založeno 1850). Byl zde vyroben první automobil ve střední Evropě (Präsident, 1897). Po 2. sv. válce se podnik zaměřuje na výrobu nákladních automobilů a luxusních limuzín pro představitele státu.  

Sigmund Freud, rodák z Příbora: Sigmund Freud (1856-1939), rodák z Příbora, známý vídeňský lékař a psychiatr, zakladatele psychoanalýzy. Při letošníhom 150. výročí narození byl ve městě slavnostně otevřen Freudův rodný dům, kde je k vidění např. i slavná pohovka, na které v Londýně vyšetřoval své pacienty.

6. místo: Průmyslový komplex Ostrava: Průmyslový komplex Ostrava, historické průmyslové a světově unikátní montánní památky tvoří svéráznou dominantu města.

7. místo: Leoš Janáček, rodák z Obce Hukvaldy: Leoš Janáček (1854-1928), rodák z obce Hukvaldy, světově uznávaný skladatel klasické hudby.

Židovský hřbitov v Osoblaze: Židovský hřbitov v Osoblaze, patří k nejcennějším v Česku a je zároveň i jednou z nejvzácnějších kulturních památek Moravskoslezského kraje. Starý židovský hřbitov, který byl založen již ve 14. století, unikl jako zázrakem asanaci v normalizační éře.

Zámek Hradec nad Moravicí: Zámek Hradec nad Moravicí, empírový Bílý zámek a novogotický Červený zámek. Dříve zde pobýval například hudební skladatel Beethoven či geniální houslista Paganini.

Prales Mionší: Prales Mionší patří k nejznámějším rezervacím v Beskydech a svou rozlohou patří k největším pralesům v České republice. Nachází se na hřebeni a přilehlých příkrých svazích vrcholů Úplaz a Velká Polana.

8. místo: Množství dřevěných kostelíků v kraji: Množství dřevěných kostelíků (Guty, Sedliště, Prašivá, Bílá, Velké Karlovice, Albrechtice u Českého Těšína, Bystřice nad Olší, Kunčice pod Ondřejníkem, Řepiště, Gruň, a mnoho mnoho dalších).

Petr Bezruč, rodák z Opavy: Petr Bezruč (1867-1958), rodák z Opavy, spisovatel a básník, představitel generace tzv. anarchistických buřičů.

9. místo: Johann Gregor Mendel: Johann Gregor Mendel (1822-1884), rodák z Vražné u Oder, zakladatel moderní genetiky, jeho spis "Pokusy s rostlinnými hybridy" byl po roce 1900 přeložen do všech evropských a mnoha světových jazyků.

10. místo: Nová radnice v Ostravě, největší radniční komplex u nás: Nová radnice, dominanta města z let 1925-1930, největší radniční komplex v České republice, díky 85 m vysoké prosklené věži také nejvyšší radnice v Česku.

11. místo: Karviná, šikmý kostel sv. Petra z Alkantary: Karviná, šikmý kostel sv. Petra z Alkantary z roku 1736. Díky poklesu půdy o 36 m během minulého století se stavba odklání o 7 stupňů od svislé osy.

12. místo: Vrch Landek na území města Ostravy: Vrch Landek, nachází se na území města Ostravy, jedinečný vůbec prvním nálezem černého uhlí, což určilo celou budoucnost ostravského regionu. Od roku 1993 Národní přírodní památkou, byla zde také nalezena tzv. Landecká neboli Petřkovická venuše z krevele.

13. místo: Horská obec Čeladná: Horská obec Čeladná patří k nejnavštěvovanějším místům severní Moravy, její dominantou je krásná, mnohde člověkem nedotčená příroda a nádherné údolí řeky Čeladenky.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě, dominanta města, vybudována ve 14. století řádem německých rytířů v gotickém stylu.

14. místo (tzv. Druhá šance): Stodolní ulice v Ostravě: Na ní a v její bezprostřední blízkosti se nachází největší koncentrace hospod, restaurací a putyk v České republice.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Moravskoslezského kraje najdete ZDE.

Zpět na začátek 20 olomouckých NEJ

1. místo: Elektrárna Dlouhé Stráně: Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách. Budována od roku 1978, do provozu uvedena až v roce 1996. Mnohé její objekty jsou ukryty pod zemí, samotná zatopená plocha je pak ohleduplně začleněna do okolní přírody.

2. místo: Olomoucké tvarůžky: Olomoucké tvarůžky, vyrábí se jen v ČR a pro svou jedinečnou chuť jsou vyhledávanou pochoutkou i mezi turisty.

3. místo: Otto Wichterle, rodák z Prostějova: Otto Wichterle (1913-1998), rodák z Prostějova, významný vědec, vynálezce kontaktních čoček (1961).

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci: Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, velkolepý monument z let 1716-1754. Tzv. morový sloup. Jeho autoři byli olomouckými občany, stavba sloupu byla tedy chápána jako výraz lokálního patriotismu. Zařazen na seznamu UNESCO.

4. místo: Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku: Praděd, 1491 m n. m., nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a českého Slezska vůbec a pátá nejvyšší hora České republiky. Drsné podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Na vrcholu stojí 162 m vysoký televizní vysílač, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Prostějov, unikátní soubor secesních staveb: Prostějov, unikátní soubor secesních staveb, kromě známého skvostu od Jana Kotěry (Národní dům) také radnice či dvě vily od architekta Emila Králíka stavěné pro bratry Kovaříkovy.

5. místo: Hrad Helfštýn: Hrad Helfštýn, rozsáhlá zřícenina středověkého hradu s hradbami a baštami, údajně jeden z největších hradů v Evropě.

6. místo: Hranická propast: Hranická propast, nejhlubší propast ve střední Evropě v nevelkém krasovém území Hranický kras. Na dně je "bezedné" jezírko, dosud změřená hloubka dosahuje 329,5 m, sestoupit až na dno se dosud nikomu nepodařilo.

Hrad Bouzov: Hrad Bouzov, romantický hrad, na přelomu 19. a 20. století upraven pro velmistra řádu německých rytířů.

Ruční papírna Velké Losiny: Ruční papírna Velké Losiny, unikát v rámci Evropy. Založena na panství moravského rodu pánů ze Žerotína na sklonku 16. století, patří tak mezi nejstarší ruční papírny v Evropě. Národní kulturní památka.

7. místo: Haná: Haná, území na střední a severní Moravě v nížinách okolo řeky Moravy, významná zemědělská oblast. Hanácké nářečí, hanácký kroj (ručně vyšívaný, snoubí v sobě malebnost s bohatstvím a patří k nejhonosnějším na Moravě).

Velké a malé mechové jezírko u osady Rejvíz: Velké a Malé mechové jezírko u osady Rejvíz v největším rašeliništi Moravy a Slezska - v národní přírodní rezervaci Rejvíz (350 ha). Roste tu typická rašeliništní vegetace.

Soubor šesti barokních kašen v Olomouci: Olomouc, unikátní soubor šesti barokních kašen, výjimečný v celé střední Evropě.

8. místo: Svatý Kopeček u Olomouce: Svatý Kopeček u Olomouce, poutní místo s barokním chrámem Navštívení Panny Marie.

Eduard Konrad Zirm: Eduard Konrad Zirm (1863-1944), vídeňský rodák, primář očního oddělení fakultní nemocnice v Olomouci, provedl 7. prosince 1905 v Olomouci první úspěšnou transplantaci oční rohovky na světě.

Arcidiecézní muzeum Olomouc: Arcidiecézní muzeum Olomouc, zahrnuje tisíciletý historický a kulturní vývoj Moravy. Sídlí v někdejším Přemyslovském hradu a objektech kapitulního děkanství. Areál této národní kulturní památky je svým významem srovnatelný v rámci českých zemí pouze s Pražským hradem.

Javoříčské jeskyně: Javoříčské jeskyně, jeskynní soustava s rozlehlými dómy a bohatou krápníkovou výzdobou, která vyniká nejen pestrostí tvarů, ale také obrovskými rozměry. Jeskyně byla objevena v roce 1938, délka chodeb je přibližně 5 kilometrů.

9. místo: Jan Blahoslav, rodák z Přerova: Jan Blahoslav (1523-1571), rodák z Přerova, spisovatel a biskup Jednoty bratrské, jeho dílo lze považovat za předchůdce díla J. A. Komenského. Svým dílem Gramatika česká umožnil, nebo se alespoň velkou měrou zasloužil, o vydání Bible kralické.

Edmund Husserl, rodák z Prostějova: Edmund Husserl (1859-1938), rodák z Prostějova, německý filozof a zakladatel moderní fenomenologie.

10. místo (tzv. Druhá šance): Střešní zahrada na zámku v Lipníku nad Bečvou: Unikátní střešní zahrada v zámeckém parku, postavená jako první v zemích severně od Alp. V roce 2006 zrekonstruovaná a zvoucí turisty k příjemnému posezení.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Olomouckého kraje najdete ZDE.

Zpět na začátek 20 jihomoravských NEJ

1. místo: Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě: Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě s jedinečnou románskou výmalbou. Vstoupila do povědomí naší veřejnosti hlavně v poslední dvacetiletí, kdy probíhal její archeologický průzkum. Stavba je považována za historický stavební klenot, který obsahem svých unikátních nástěnných maleb, znázorňujících panovnickou dynastii vládnoucí na území našich národů, svým významem daleko přesahuje naše hranice - stává se mimořádnou památkou v rámci celoevropské kulturní historie. Svým stářím (o které se sice vedou spory - může totiž pocházet z 11. nebo dokonce i z 9. století), ale i pro výjimečný styl mistrovsky provedených nástěnných maleb. Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě, zapsaná do seznamu národních kulturních památek již 30. března 1962, je dnes řazena na třetí místo v pořadí důležitosti památek na našem území, hned za Pražským hradem a Karlštejnem.

2. místo: Jan Ámos Komenský: Jan Ámos Komenský (1592-1670), rodák z Nivnice (eventuálně Uherského Brodu či obce Komňa), pedagog ("Učitel národů"), spisovatel, filosof, teolog a poslední biskup staré Jednoty bratrské.

3. místo: Znojemské podzemí: Znojemské podzemí, nejrozsáhlejší katakomby v Česku (přes 30 km), nacházejí se ve čtyřech patrech nad sebou pod centrem Znojma a vedou i daleko za jeho hranice. V historii sloužily jako významný obranný prvek i pro praktické účely jako zásobárny.

4. místo: Hrad Pernštejn: Pernštejn, romantický hrad, jedna z nejzachovalejších evropských goticko-renesančních pevností.

5. místo: Cestovatel Alois Musil, rodák z Rychtářova u Vyškova: Alois Musil (1868-1944), rodák z Rychtářova u Vyškova, kněz, orientalista, biblista, cestovatel, etnograf a spisovatel, jeden z největších orientalistů a arabistů přelomu 19. a 20. století. Roku 1898 objevil zámeček Kuseir Amra. Jeho jméno je zapsáno v newyorské síni slávy vedle jmen jako Marco Polo a David Livingstone.  

6. místo: Archeologické naleziště Dolní Věstonice: Archeologické naleziště Dolní Věstonice, proslavené nálezem sošky Věstonické venuše a dalšími doklady nejstaršího osídlení jižní Moravy.

7. místo: Moravský kras a propast Macocha: Moravský kras a propast Macocha, unikátní spojení jeskyně s nádhernou krápníkovou výzdobou.

8. místo: CHKO Pálava: CHKO Pálava, biosférická rezervace UNESCO, mohutné vápencové bradlo s četnými druhy teplomilných rostlin a živočichů. Vynikající poloha pro pěstování vinné révy.

9. místo: Tomáš Garrigue Masaryk, rodák z Hodonína: Tomáš Garrigue Masaryk (1850-1937), rodák z Hodonína, první československý prezident, státník, filosof, pedagog.

10. místo: Zámek Slavkov a slavkovské bojiště: Zámek Slavkov a slavkovské bojiště se secesní Mohylou míru. Jedna z nejznámějších napoleonských bitev (bitva tří císařů) se odehrála u Slavkova 2. prosince 1805. Napoleon v ní zvítězil a po zbytek svého života ji považoval za svoji nejúspěšnější bitvu. Vedla k podepsání Prešpurského (Bratislavského) míru.  

11. místo: Vila Tugendhat: Vila Tugendhat, národní kulturní památka, funkcionalistická stavba světoznámého architekta Ludwiga Miese van der Rohe z let 1929-1930 je zapsána na seznamu UNESCO

12. místo: Šobes, vinice na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje: Šobes, vinice na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje, dle odborníků jedna z deseti nejkvalitnějších evropských vinařských poloh.

Slovanská epopej od Alfonse Muchy: Slovanská epopej, cyklus 20 velkoformátových obrazů, kterými chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Slovanského národa. Plátna velká až 8,10x6,10 metrů maloval na zámku Zbiroh od roku 1910. Později je věnoval Praze, dnes je můžeme najít na zámku v Moravském Krumlově.  

13. místo: Baťův kanál: Baťův kanál, vodní cesta z Otrokovic do Rohatce.

Petrovské Plže: Petrovské Plže, ojedinělý komplex historických vinných sklepů s bílou vápennou ličkou, modrou podrovnávkou a bohatými slováckými ornamenty.

14. místo: Tajemné a historické sklepy templářů v Čejkovicích: Tajemné a historické sklepy templářů v Čejkovicích, jediné vinařské družstvo v České republice a zároveň nejúspěšnější tuzemský vinařský podnik v posledních letech. V 700 let starých sklepích se kromě půl milionu litrů vína nachází i největší plný sud vína v ČR.  

15. místo: Milan Kundera, rodák z Brna: Milan Kundera (*1929), rodák z Brna, česko-francouzský spisovatel, světově nejúspěšnější a nejpřekládanější autor českého původu. Od roku 1975 žije ve Francii, od 80. let píše svá díla francouzsky.

16. místo: Ivančický viadukt: Ivančický viadukt, již neexistující technická památka, železniční celokovový most z let 1868-1970, traduje se, že se na jeho konstrukci podílel A. G. Eiffel. Stavba byla kvůli špatnému stavu v devadesátých letech demontována.  

17. místo: Mlýn holandského typu v Kuželově: Mlýn holandského typu v Kuželově, nejznámější mlýn tohoto typu v Česku, postaven 1842, fungoval téměř 200 let, od 70. let se v něm nachází expozice větrného mlynářství.

18. místo (tzv. Druhá šance): Lednicko-valtický areál: Lednicko-valtický areál, známý hlavně svými zámky a parky. Nachází se zde i přírodní park, který patří k největším příkladům komponované krajiny nejen v rámci Evropy, ale na celém světě. Areál je od roku 1996 zařazen na seznam UNESCO.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Jihomoravského kraje najdete ZDE.

Zpět na začátek 20 zlínských NEJ

1. místo: Kroměříž, barokní zámek a jedinečné historické zahrady: Kroměříž, barokní zámek sloužil jako rezidence olomouckých biskupů. Jedinečné historické zahrady, geometricky řešené záhony, pavilon, kolonády. Zámek a zahrady zapsány od roku 1998 na seznamu památek UNESCO. Arcibiskupský zámek a k němu přiléhající Podzámecká zahrada a Květná zahrada jsou jedny z nejvýznamnějších památek Kroměříže a celé Moravy. Zámek, přestavěný do své současné podoby po požáru v roce 1752, byl v revolučních letech 1848 a 1849 místem shromáždění, kde odsouhlasili první demokratickou úpravu ve střední Evropě - ačkoliv nerealizovaná, byla ve své době podnětným příkladem pro budoucnost. K zámku přináleží nádherně upravené zahrady - Květná zahrada v barokním stylu (s cestičkami lemovanými květinovými záhony, s přírodními bludišti, pěšinkami ozdobných keřů a s rotundou bohatě zdobenou obrazy a sochami) a Podzámecká zahrada (pocházející z dob renesance, se zahradními stavbami, vodními cestami, vzácnými dřevinami). Nalezneme zde i voliéru (ptačinec), králičí kopec, kolonádu, galerii se 44 sochami antických postav a 46 bustami a mnohé další.

2. místo: Valašské království: Valašské království, stát ve státě s vlastním králem, konzuláty atd.

3. místo: Skanzen Rožnov pod Radhoštěm: Rožnov pod Radhoštěm, nejstarší a největší, nejznámější skanzen a Valašské muzeum v přírodě (1925).

4. místo: Tomáš Baťa a Jan Antonín Baťa: Tomáš Baťa (1876-1932) a Jan Antonín Baťa (1898-1965), zakladatel světoznámé firmy, jeden z největších podnikatelů své doby a jeho nevlastní bratr, který v díle úspěšně pokračoval.

5. místo: Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty: Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty, bělokarpatské orchidejové louky patří k druhově nejbohatším typům lučních porostů ve střední Evropě.

6. místo: Zlín, jedinečné funkcionalistické město: Zlín, funkcionalistické město vystavěné z valné většiny díky expanzi firmy Baťa. Její bývalá administrativní budova, tzv. "jednadvacítka", byla ve své době jednou z nejvyšších budov ve střední Evropě.

7. místo: Vizovice, městečko na úpatí vizovických vrchů: Vizovice, městečko na úpatí vizovických vrchů, známé několik století trvající tradicí výroby slivovice.

Hřebčín Napajedla: Napajedla, hřebčín založený v roce 1886, nejvýznamnější producent dostihových koní u nás.

Zámek Buchlovice: Zámek Buchlovice, stavba vrcholného baroka ve stylu italské vily s jedinečnými interiéry.

8. místo: Luhačovice, největší moravské lázně: Luhačovice, největší moravské lázně s lázeňskou tradicí od 17. století. Secesní lázeňské stavby od architekta Dušana Jurkoviče ovlivněné valašskou lidovou architekturou.

9. místo: Velehrad, významné poutní místo: Velehrad, významné poutní místo s prvním cisterciáckým klášterem na Moravě (založený 1205) a pětilodní bazilikou Nanebevzetí Panny Marie.

Zámecká zahrada u Holešovského zámku: Zámecká zahrada u Holešovského zámku. Výjimečná zahradní architektura versailleského stylu, která nemá ve střední Evropě obdoby. Soustava vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce, špalírové cesty, růžová zahrada s hvězdárnou, jabloňový sad, obora.

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund: Jiří Hanzelka (1920-2003) a Miroslav Zikmund (*1919), proslulí cestovatelé, kteří v letech 1947-1950 s automobilem Tatra 87 podnikli výpravu do Afriky a Latinské Ameriky. Jako první na světě projeli autem napříč Afrikou. Speciální expozice v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Slavná židle Thonetka č. 14 z ohýbaného dřeva: Slavná židle Thonetka č. 14 z ohýbaného dřeva, známá po celém světě a vyráběna v Bystřici pod Hostýnem.

10. místo: Obec Strání, kulturní centrum Slovácka: Obec Strání, kulturní centrum Slovácka. Celá oblast je známá díky svým kulturním tradicím a zvykům. K neodmyslitelným událostem se řadí fašankové slavnosti a straňanské hody.

Poutní místo Svatý Hostýn: Svatý Hostýn, nejnavštěvovanější poutní místo na Moravě, po Velehradu též nejpamátnější.

Baťovské domky ve Zlíně: Baťovské domky ve Zlíne (čtvrtě Letná, Zálešná, Podvesná), domky zaměstnanců firmy Baťa, typická zlínská architektura z neomítnutých cihel, vycházející z ideí tzv. zahradního města.

Zámek Milotice: Milotice, jeden z nejkrásnějších barokních zámků v Česku.

11. místo: Muzeum obuvi ve Zlíně: Muzeum obuvi ve Zlíně, více než tisíc exponátů zachycuje výrobní postup, historii českého obouvání, rozličné druhy obuvi z celého světa a výrobky firmy Baťa od jejího vzniku až po znárodnění podniku.

12. místo (tzv. Druhá šance): Vlčnov: Jízda králů (Slovácký folklor), unikátní lidová tradice, která nemá ve světě obdoby, každoročně navštíví obec Vlčnov a region Slovácka tisíce lidí ze zahraničí.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Zlínského kraje najdete ZDE.

Zpět na začátek 20 NEJ kraje Vysočina

1. místo: Telč: Jedno z nejkrásnějších měst České republiky, s náměstím, měšťanskými domy s renesančními štíty a podloubími a renesanční zámek. Historické jádro města je zapsáno na seznamu UNESCO. Telč, nazývaná též Moravské Benátky, se nachází se v západním cípu jižní Moravy. V tomto možná nejhezčím malém městě České republiky budete unešeni náměstím, tvořeným renesančními a barokními domy se starobylými štíty a podloubími, rozlehlým zámkem s uzavřenou zahradou a anglickým parkem. Rozsáhlý renesanční zámecký komplex ze 17. století, původně gotický hrad pánů z Hradce, byl postavený zejména podle plánů B. Maggiho z Arogna. V okolí se nachází krásná zahrada a park, uvnitř zámku pak honosné historické interiéry s jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami.

2. místo: Židovská čtvrť a Bazilika sv. Prokopa v Třebíči: Od roku 2003 na seznamu UNESCO jako citlivá připomínka soužití židů a křesťanů. Židovská čtvrť je navíc jedinou židovskou památkou samostatně zapsanou na seznamu UNESCO, ležící mimo území Izraele.

3. místo: Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře: Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou od architekta G. Santiniho, zapsaný na seznamu UNESCO.

4. místo: Mohelenská hadcová step: Významná přírodní památka, chráněná jako národní přírodní rezervace s pozoruhodnou faunou a florou, naleziště moravských vltavínů.

5. místo: Dalešický pivovar: 350 let starý areál pivovaru, známý z filmu Postřižiny. Návštěva tohoto jedinečného místa se podobá cestování časem - najednou se ocitnete v době monarchie. Nachází se v něm i Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví.

6. místo: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava: Největší festival dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě, letos proběhl jeho již desátý ročník.

7. místo: Kralická Bible: Kralice nad Oslavou, v 16. století zde sídlila tajná tiskárna Jednoty bratrské, byla zde vytištěna Bible kralická.

8. místo: Devět skal: Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů, druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny.

Katakomby Jihlava: Jihlavské podzemí je významnou historickou stavební památkou města. Co do rozsahu podzemního labyrintu přímo pod městskou zástavbou je po Znojmu druhým největším na území naší republiky.

Polná, bývalé židovské ghetto: Polná, bývalé židovské ghetto (nynější Karlovo náměstí) se synagogou z roku 1684 a rabínským domem, židovským hřbitovem a domem, kde žil Leopold Hilsner. Nejstarší náhrobky pocházejí z konce 17. století.

9. místo: Klášter Želiv: Premonstrátský klášter z první poloviny 12. století, přestavěn G. Santinin.

Hrad Lipnice: Středověký hrad s kaplí sv. Vavřince, ve 20. století částečně rekonstruován. V Lipnici žil, tvořil a zemřel spisovatel Jaroslav Hašek.

Kubistické stavby v Pelhřimově: Kubistické stavby v Pelhřimově od arch. Pavla Janáka. Český kubismus v architektuře je ve světě ojedinělý, Fárův dům nebo Drechslerova vila z let 1912-1913 v Pelhřimově jsou typickými příklady tohoto kuriozního stavebního slohu.

Karel Havlíček Borovský, rodák z Borové: Karel Havlíček Borovský, (1821-1856), rodák z Borové u Přibyslavi, český básník a novinář. Je považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky.

Zvon Vilém: Nejstarší zvon na Vysočině (a druhý nejstarší v Čechách) v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě. Byl odlit nejpravděpodobněji již v 1. pol. 14. století. Průměr zvonu činí 1,47 m, výška 1,25m a odhadovaná hmotnost 1900 kg.

10. místo: Zpívající lípa: Tzv. Zpívající lípa v obci Telecí, chráněná přírodní památka, jedna z nejstarších lip v Česku (cca 800 let).

11. místo: Gustav Mahler, rodák z Kaliště: Gustav Mahler (1860-1911), rodák z Kaliště, většinu života prožil v Jihlavě, jeden z největších světových dirigentů a skladatelů moderní doby.

Jan Zrzavý, rodák z Okrouhlic: Jan Zrzavý (1890-1977), rodák z Okrouhlic, malíř, grafik, ilustrátor a scénograf; významný představitel české výtvarné avantgardy nastupující začátkem 20. století.

Jan Karafiát, rodák z Jimramova: Jan Karafiát (1846-1929), rodák z Jimramova, evangelický farář, do české literatury se zapsal půvabnou knihou pro děti Broučci (1876).

12. místo (tzv. Druhá šance): Zámek Jaroměřice nad Rokytnou: Rozsáhlý barokní zámecký komplex s farním kostelem sv. Markéty, francouzskou zahradou a anglickým parkem.

Originální umístění ankety o Česká NEJ: Kraje Vysočina najdete ZDE.

Zpět na začátek 40 NEJ z Prahy

 • Barrandovské skály, národní přírodní památka, pojmenováno dle Joachima Barranda (1799-1883), francouzského paleontologa a inženýra, který se proslavil průzkumem geologických útvarů a zkamenělin (hlavně trilobitů) ve středních Čechách.
 • Müllerova vila, luxusní vila na pražské Ořechovce od světoznámého architekta Adolfa Loose. Stavba z přelomu let 1929 a 1930 patří mezi šest nejznámějších světových vilových objektů 20. století. 
 • Vyšehrad, přemyslovské hradiště z 10. století, do roku 1140 panovnickým sídlem a centrem státu. Románský chrám sv. Petra a Pavla, románská rotunda sv. Martina, Vyšehradský hřbitov a národní pohřebiště Slavín, kde jsou pohřbeny nejvýznamnější osobnosti české kultury.
 • Staronová synagoga v Praze, jedna z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům a zároveň nejstarší stavba Josefova.
 • Divoká Šárka, romantická oblast v Praze-Dejvicích, domov různých druhů flóry a fauny, první pražská lokalita, která se stala chráněným přírodním útvarem (od roku 1964).
 • Karlův most, založen v roce 1357, dostavěn 1402 stavitelem P. Parléřem. Je jedním z nejstarších mostů ve střední Evropě. Vyzdoben je 30 barokními sochami.
 • České korunovační klenoty, po Pražském hradě národní kulturní památka číslo dvě. V něm jsou také uloženy a jen v něm mohu být vystavovány. A to pouze při výjimečných příležitostech, jak rozhodl již Karel IV., pro jehož korunovaci byly zhotoveny.
 • Hradčany, Pražský hrad, podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším hradem na světě.
 • Osada Baba v Praze, vzorová kolonie rodinných domů, sehrála velmi podstatnou roli ve vývoji moderní architektury.
 • Staroměstský orloj v Praze, jeden z nejznámějších orlojů na světě, zkonstruovaný roku 1410.
 • Kanalizační systém staré Prahy (část pod Staroměstskou radnicí, Ekotechnické muzeum), kanalizační soustava letos oslavila 100 let.
 • Betlémská kaple, z roku 1391, v letech 1402-1412 zde kázal Mistr Jan Hus.
 • Břevnovský klášter, první mužský klášter v Čechách, založen Boleslavem II. a sv. Vojtěchem 14. 1. 993.
 • Národní divadlo v Praze, nejznámější divadlo v České republice. Novorenesanční budova od J. Zítka je významná jak z hlediska obecně národně-kulturního, historického, tak i z hlediska architektonického.
 • Starý židovský hřbitov z 1. poloviny 15. stol., celkem 20.000 náhrobků.
 • Legenda o golemovi, golem coby symbol židovské kultury.
 • Pražské Jezulátko, ve světě nejuctívanější křesťanská památka na českém území.
 • Petřínská rozhledna, jedna z nejznámějších věží stověžaté Prahy, 299 schodů, inspirovaná Eiffeovou věží v Paříži, otevřená v roce 1891 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy.
 • Tančící dům, turisticky vděčná pražská stavba architektů Vlado Miluniće a Franka O. Gehryho z poloviny devadesátých let.
 • Pomník Jana Žižky z Trocnova na pražském Vítkově, největší jezdecká socha na světě odlitá z bronzu.
 • Laterna Magika, vysoce úspěšný experiment uplatnění filmových postupů v divadle.
 • Franz Kafka (1883-1924), rodák z Prahy, celosvětově známý pražský německy píšící spisovatel židovského původu, jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století.
 • Obecní dům, národní kulturní památka, patří k nejvýznamnějším secesním stavbám v Praze, postaven dle projektu architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky v letech 1905-1912 na místě někdejšího Královského dvora, v němž v letech 1383-1484 sídlili čeští králové.
 • Architektonický kubismus, výjimečný a ve světě ojedinělý stavební sloh. Třebaže vývojově mrtvý a jen jedno desetiletí se uplatňující, přesto originální a turisty obdivovaný, nacházející se jen v Česku. Nejvíce staveb v kubistickém slohu je právě v Praze.
 • Expo Brusel 58. Na světové výstavě v Bruselu se roku 1958 dostalo českému pavilonu výjičných ocenění a obdivu. Slavná stavba od architektů Cubr-Pokorný-Hrubý byla později rozebrána a jako restaurace postavena v Letenských sadech. Tzv. bruselský styl pak byl charakteristický pro design 60. let.
 • Langweilův model Prahy, nejstarší dochovaný model v Čechách. Antonín Langweil vytvořil v letech 1826-1834 vlastními silami papírový model Prahy v měřítku 1:480. Model o rozměrech zhruba 6×3,5 m je vystaven v Muzeu hl. m. Prahy.
 • Václav Hollar (1607-1677), pražský rodák, světově uznávaný ilustrátor a grafik, tvůrce knižních ilustrací, panoramatických městských vedut a grafických listů.
 • Historický kolotoč na Letné, kulturní památka nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě.
 • Zoologická zahrada v Praze-Tróji, nepatří sice mezi nejstarší instituce svého druhu v Evropě (otevřeno v roce 1931), může se ale pochlubit řadou chovatelských úspěchů, velkou oblibou a vysokou turistickou návštěvností.
 • Bambini di Praga, sbor, patřící ke špičkovým tělesům českého sborového umění. Vytříbený kolektiv mladých zpěváků, převážně dívek ve věku 12 až 20 let, byl již hostem mnoha světových pódií a spolupracuje s předními českými orchestry.
 • Kostel Nejsvětějšího srdce Páně v Praze-Vinohradech (Náměstí Jiřího z Poděbrad), moderní monumentální kostel slovinského architekta Josipa Plečnik, vybudovaný na přelomu 20. a 30. let minulého století. Pro svou nezvyklou architekturu je považován za nejvýznamější sakrální stavbu dvacátého století na území Čech.
 • Klementinum, největší stavební celek v Praze po Pražském hradu. První kolej v Praze, kam roku 1556 přišel jezuitský řád. Národní knihovna a jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.
 • "Sherwood" a přilehlé Wilsonovo nádraží, parčík před hlavní nádražní budovou v Praze, multikulturní centrum, místo, kde se střetávají lidé různých kultur celého světa. Wilsonovo nádraží, významná secesní památka architekta Josefa Fanty. Tedy dvě místa, která v milionech cestujících utváří první obrázek o Praze.
 • Stadion Strahov, nejrozsáhlejší sportovní cvičiště na světě.
 • Chrám svatého Víta, vitráže v katedrále jedinečným uměleckým dílem, najdeme v něm největší umělecky ztvárněné okno na světě.
 • Univerzita Karlova v Praze (Universitas Carolina), jedna z nejstarších evropských univerzit, nejstarší ve střední Evropě (založena 1347).
 • Barrandovské ateliéry a prvorepubliková kinematografie; během krátkého období 1918-1939 byly natočeny stovky celovečerních filmů. Jen v letech 1918-39 celkem přesně 550, pokud připočteme celovečerní filmy z let 1940-49, dostane úctyhodný počet 712 filmů v kratkém období 31 let.
 • Libeňský plynojem, originální technická stavba nad křižovatkou u Palmovky v pražské čtvrti Libeň. Pochází z roku 1932 a od svého vzniku inspirovala mnohé umělce - malíře, fotografy, spisovatele, kteří se ji snaží ve svých dílech zvěčnit.
 • Televizní vysílač Praha, známý spíše jako Žižkovský vysílač, stojí uprostřed Mahlerových sadů přímo uprostřed hlavního města. Stavba probíhala v letech 1985-1992, Pražané si na ni dlouho zvykali, ale nyní se považuje za další dominantu hlavního města.

Zpět na začátek Další odkazy